300 бистричани казаха „не” на минивеца на благоевградчанина Георги Динков

Централата ще остави без вода града и селата, категоричен е зам.-кметът Красимир Георгиев
 Категорично „не” на изграждането на ВЕЦ „Бистрица” казаха 300 жители на едноименното дупнишко село. Бистричани застанаха срещу инвестиционното намерение на благоевградския бизнесмен Георги Динков, който е собственик на 3 малки ВЕЦ-а в Благоевградско и на скандално известната ВЕЦ „Яхиново”, на обществено обсъждане на проекта. Нито един от присъстващите не гласува за намерението на фирма „Хидроенерджик БГ” – Благоевград, ръководена от Динков и тримата му синове.
„С ваше съгласие смятаме да построим малка централка. Водата на реката ще се хване с водохващане на кота 850 м. Става въпрос за района на Черната скала, на границата на парк „Рила”. Водата ще отива в закрит канал. От водохващането до м. Софарджик ще има 1250 м тръби, оттам се пуска 350 м напорен тръбоопровод и се идва на кота 735 м – над напоителния канал за яз. „Дяково”, където ще е централата. От нея след турбината водата ще се връща отново в реката. Идеята е в района на централата да се изгради един водоем, който да направи връзка със съществуващия водоем, ползван от Дупница и Бистрица за питейни нужди, и излишната вода с преливник да влиза в реката. Там е и водохващането на яз. „Дяково”, и напоителният канал, но ние ще пускаме водата пред тези водохващания, така че досегашният ред там ще си се запази”, представи намеренията си Динков.
Бившият директор на „Хидрострой” – Сандански обясни още, че централата ще е с 2 малки турбини от по 750 киловата, с мощност не повече от 1500 киловата. Бизнесменът уточни, че водохващането ще е алпийско и ще се изгради така, че да обслужва не само бъдещото съоръжение, но и Дупница и селото, захранвани с питейна вода директно от реката. Обеща и изграждане на санитарно-охранителна зона и деривационен канал, както и мерки, за да не се замърси водата.
„Изкопните работи ще бъдат извършени без взривяване, с рекултивация, за да не се замърсява реката. След рекултивацията каналът ще се залеси, няма да се вижда нищо, а ще има само една пътека, по която обслужващият персонал да идва до водохващането, защото по време на листопада есенно време се получават задръствания и решетките трябва често да се почистват”, каза Георги Динков. По думите му сградата на ВЕЦ-а ще малка. Върху 100-150 кв. м ще бъдат разположени 3 помещения – машинно, комплексно разпределително устройство и командна зала за операторите. С предвидените рибни проходи ще бъде осигурена постоянната миграция на рибата, в реката ще се запази и задължителният минимум от вода, увери предприемачът, който обеща  на бистричани 50-70 работни места до завършването на обекта и работа за 6-7 души след влизането в експлоатация на централата.
„Добре дошли на инвеститорите. Никой не се отказва от инвеститори, само че има няколко пречки. Една от тях е, че има опасност от нарушаване на водоподаването на Дупница и селата Яхиново, Грамаде и Джерман”, заяви кметът на Бистрица Васил Бански. Управникът на селото прочете и становището на управителя на „ВиК Дупница”, който не одобрява проекта със същите мотиви. Общественият съвет на селото, съставен от бивши служители и управител на ВиК, бивши кметове на Бистрица, бизнесмени и млади хора, също е твърдо против и излезе с обръщение цялото село да се обяви против изграждането на минивец.
„Ние не сме аборигени. Как ще ни убедите, че ще върнете водата по канала?! Не можете да я върнете, каналът е държавно съоръжение и е направен да тече от Бистрица към „Дяково”, а не от „Дяково” към Бистрица. Няма да стане”, допълни Бански, чиито думи му бяха приети с ръкопляскания. В залата избухна смях при твърдението, че след турбините водата ще е много по-добра за пиене. Своите доводи против ВЕЦ-а изложиха риболовец от селото, бившият шеф на ВиК и кмет на Бистрица Спас Златев, гл. инженер на ВиК Данаил Орманков, зам.-кметът Красимир Георгиев, юристът Дафинка Янкова. „2 години ще строите. Ние нямаме пречиствателна и в това време ще ползваме замърсена вода”, бе един от доводите на Златев. Георгиев заяви, че заради опасността градът и споменатите села да останат без вода общината ще направи всичко възможно проектът да не се осъществи.
На обсъждането присъстваха общинският съветник Първан Дангов, бившият шеф на ОбС Явор Тодоров, който има вила в Бистрица, служители в архитектурния отдел на общината
Текст за снимка: Георги Динков (първият вдясно), Данаил Орманков (вляво) и Васил Бански влязоха в спор.




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here