Петър Велков: 1000 са бездомните кучета в Кюстендил, при капацитет от 100 в приюта
Лъвът в Зоопарка е на над 25 г. и няма никъде лъв в по- добро състояние на неговите години. Необходими са средства от държавата, за ремонт на Зоопарка
На пресконференция днес, Петър Велков – главен специалист в община Кюстендил, който отговаря за всички бездомни животни, в това число Приюта и Зоопарка в Кюстендил, отговори на въпросите на кюстендилци, касаещи неговия ресор.
Приюта в Кюстендил каптиран напълно безплатно от 10 до 12 кучета, всяка седмица. В село Слокощица обитават около 20 бездомни кучета, като половината от тях са каптиран, но не навсякъде местността позволява да се извърши процедурата.
За отглеждането на малките кученца в Приюта пък, има специални изисквания, като г-н Велков обясни, че Приютът работи с четири фондации, които съдействат за отглеждането на по-малките четириноги. Те ги взимат докато не поотраснат, а след това ги връщат в Приюта, където биват кастирани.
80% от кучетата на сметището също са кастрирани и биват връщани обратно в местността, която те обитават, каквито са законовите изисквания.
Той заяви, че няма никакви нарушения от страна на ръководството и екипа на Приюта и че непрекъснато подлежат на проверки от различните регулативни органи. Последната проверка е била извършена миналата седмица, като г-н Велков подчерта, че това е най-проверявяния сектор от Общинската администрация.
Относно казусите, които възникват при нападение на хора от бездомно куче, то тогава кучето веднага се залавя и се настанява в Приюта. Според закона, ако до 14 дни въпросното четириного не бъде осиновено, то се ефтанизира. Ако се осинови, то неговия нов стопанин подписва декларация, то се чипира, ваксинира, кастрира и обезпаразитява безплатно от екипа на Приюта. Никой не може да бъде наказан на сила да вземе куче, но обикновено тези кучета, които нападат всъщност биват хранени от хора на едно и също място, като по този начин започват да си пазят територията и когато чужд за тях човек навлезе в нея, тогава стават агресивни.
От 15 години кастрирането в Приюта е напълно безплатно за улични и домашни кучета. Имало е едни случай, когато домашно куче е заловено във района на вълната зона на с. Слокощица. Тогава лекаря в Приюта е бил отпуска и за това се е наложило кястриране от друг ветеринарен лекар и заплащане на услугата от неговите стопани.
Бе представена и статистика за броя на обработените кучета от Приюта, през последните години:
-през 2021г. – 159 обработени кучета, от които 14 осиновени в България и 14 в чужбина.
– 2022г. – 270 обработени кучета, 20 осиновени в България, 5 в чужбина.
– 2023г. – 132 обработени кучета до момента, от които 14 са осиновени в България и 1 в чужбина.
Относно въпроси, относно оборудването за залавяне на кучетата, г-н Велков разясни, че има обазначена кола за извършването на процедурата, като той лично ги залавя и притежава всички необходими документи и лицензи за извършването на тази дейност.
Селските кметове пък трябва да подават броя на бездомните и домашните кучета, а от Приюта никога не са отказали на желаещи и доброволци да помагат с работата там. Относно въпроси за смяната на управитела на Приюта пък, той каза че за 15 години, Приюта е имал 3-ма управители, като всички са били ветеринарни лекари.
Фондация „На четири лапи“ е извършвала за първи път акция за кастриране, съвместно с община Кюстендил, през 2010г., като тогава са кастрирани 174 бр. кучета. Следващите акции са били:
– през 2012г. – 385 кастрирани кучета
– 2016г. – 176 кастрирани кучета
а последната съвместна акция с Фондацията се е провела през 2019г., когато са кастрирани 157 кучета. Петър Велков уточни, че тяхното идване в Кюстендил далеч не е безплатно, като общината заплаща всички разходи по транспорта им до тук, настаняването в хотел, храна, плюс командировъчни. Освен това, 90% от тези кастрирани кучета са били на територията на кв. „Изток“, тъй като Фондацията работи предимно в ромските махали.
Броят на регистрираните кучета е 400 в ромския кв. „Изток“ и още 500 в град Кюстендил.
Бюджета на Приюта през годините е следния:
– 105 000лв за 2020г.
– 113 000лв за 2021г.
– 136 000лв за 2022г.,
като с тези пари се изплащат разходите за заплати, ток, вода и издръжка. Приюта няма свои средства и всички тези пари са отпуснати от общинска администрация.
На въпрос, защо Приюта не работи с различни фондации и организации, г-н Велков обясни, че има една работеща фондация в Кюстендил, която отговаря на законовите изисквания. Има още 2 фондации, с които работи община Кюстендил- те са от гр. София и от Германия. Те са от изключителна помощ за намирането на домове на кучета, в България и в чужбина, като подпомагат Приюта и с лекарства, колиби, вече за всяко куче там има по две колиби. Той подчерта още, че не работят с Фондации и хора, които искат да използват кучетата за лична облага.
Капацитетът на Приютът е 100 кучета, а работата му, според закона е за ги кастрира и да ги върне на обитаваните от тях местности. Приютът не разполага с такъв капацитет- да прибере всички бездомни кучета там.
Проблемът обаче, според директорът на приюта е, че всяко община трябва да има такъв, а в цялата област Кюстендил е само един – този в Кюстендил. За това и в последно време се наблюдава т.нар. „кучешки туризъм“- 4 кучета са хванати миналата седмица на площад „Велбъжд“- 1 от тях е било от Благоевград (като е разпознато по чипа му). Идват много нови кучета, които не са домашни. Други общини сключват договори с фирми и бездомните кучета се залавят, не се кастрират и се докарват в друга община. Освен това, малки кученца биват качвани в социалните медии и се надпреварват кой да ги вземе, а когато станат на 7-8 месеца ги пускат в най-близкия град. Според Директорът на Приюта, ако всички общини работят като тях, проблема щеше да бъде решен. Не трябва да се стига и до нападения и ухапвания от бездомни кучета.
10 кучета се прибират от центъра на Кюстендил, а следващата седмица там вече има нови. Това според него не са домашни кучета. Много от фондациите, според г-н Велков се незаконни и събират средства за лична облага. Именно за това и неговия сектор е проверяван най-чесно, тъй като е пречка за тях. Те се издържат с тази противозаконна дейност, но е трудно даказуемо. Преди време в град Кюстендил са били разположени и кутии за събиране на средства, с надписи „Помогнете на бездомничетата!“. Парите от тях обаче, не отиват където трябва, а хората, които ги дават, не са наясно с този факт. Хора от Европа са се обаждали в Приюта да събират пари за операция на куче, след като са видяли снимка в социалните медии, че е със счупен крак.
Нито едно куче, след нападение и ухапване, не е ефтаназирано. Хората идват сами в Приюта и го осиновяват. Те и преди това са се грижели за него, но след акта на осиновяване, вече носят и официално отговорност за действията му, а кучето има чип и паспорт.
Капацитетът на Приюта е препълнен. Има достатъчно храна за всички кучета – да изглеждат и да се чувстват добре. Това няма как да се скрие, когато идват на проверки, ако кучето е недохранено.
Относно ЗООПАРКЪТ, директорът му Петър Велков, заяви:
„Това е най-болната ми тема. Много искам нещата да се случат, но все стигаме до някъде с преговорите с държавата и идват избори, ново правителство. Всичко зависи главно от финансирането. Общината го стопанисва единствено със собствени средства – всичко е изчистено, предстои да се подмени и оградата, с по-лицеприятна. Изискванията на закона за зоогическата градина в София и за тази в Кюстендил са едни и същи, което според мен не е правилно. Трябва да има назначени лекар, биолог, психолог за животните и да им се плаща заплата. Знаете, че Зоопарка в Кюстендил винаги е бил без вход.
Общината плаща за всичко- издръжка, храна на животните и т.н. Правим всичко възможно Зоопаркът да просъществува. Имаше кампания за набиране на средства, но за няколко години бяха събрани едва 270лв. Най-много посетители има през пролетта и лятото. Дори и да има вход, с тези средства няма да успеем да покрием финансовите си нужди, тъй като ще трябва да се назначи човек на минимална работна заплата, който да събира входа. Това е още едно работно място и парите, събрани от вход, ще отиват за неговата заплата, с оглед и на факта, че няма целогодишна посещаемост.
В момента, в Зоопарка в Кюстендил има лъв, мечка, вълк, 10 виетнамски прасета, 2 двойки пауни, енот, две маймуни, пони, гълъби и др. На този етап, преди ремонта, не можем да си позволим нови животни. Сред това можем да разменим с други зоопаркове.
Лъвът ни е на над 25-годишна възраст. Смело мога да заявя, че няма никъде толкова годишен лъв, в такова добро здравословно състояние.
Ако беше сред природата- щеше да е загинал вече. Мечката също не си знае годините. Видяхме експерти и фондации от различни места- никой не може да определи. Вече е сляпа, но продължава да живее добре.
Никога не сме получавали запитване за осиновяване на животни от физически или юридически лиц“ – заяви Петър Велков.
Петър Велков: 1000 са бездомните кучета в Кюстендил, при капацитет от 100 в приюта