Мръсни танци: Е. Гущеров: Костадинов и изхвърлените от СДС заиграха с БСП, пак блокираха довършването на депата в Злево и Джерман, бута се за кмет, клати мнозинството за 1 732 319.35 лв. за сметка на Дупница!

Емил Гущеров предаде щафетата на Костадин Костадинов през 2019 г, събра си багажа от кабинета на площад "Свобода"№1.

Луд скандал се разрази на последната сесия между съветниците на СДС и ГЕРБ в Дупница, седесарите минаха отново в ляво, като преди 10 години, когато подкрепиха протестите в Джерман на БСП срещу изграждането на депо за битови отпадъци, но после се отметнаха и подкрепиха ГЕРБ като се извиниха за „барикадите“. До ден днешен Дупница депо няма, в Кюстендил вече има, а дупнишките съветници десетилетия шарят по общински обекти с частните си фирми и прибират заплати всеки месец без да са изпълнили и на 50% от предизборните си обещания. Кметът стои с „върдани ръце“ зависим от общо 33 -ма местни парламентаристи, които ако не си вдигнат ръката, работата на общината е спукана, тъй като има способни сред тях „да извиват ръце по схемата: „аз на теб, а ти на мен“. Две докладна записка от инж. Методи Чимев за ползване на собствени средства, близо 2 000 000 лв. от таксите за битови отпадъци за довършването на двете депа. Парите са обезпечени от програма на Европа за безвъзмездно финансиране налечен: „Проектиране и изграждане на инсталация за компостиране и инсталация за предварително третиране на битови отпадъци за общините Дупница, Бобов дол и Сапарева баня“, с прогнозна стойност 1 732 319.35 лева. Предложението на кмета беше те да бъдат за сметка на събраните суми от Община Дупница, представляващи отчисления по чл. 64 от ЗУО за периода от 2011 г. до 2017 г.  Костадин Костадинов с  4-та от СДС и 7- те съветника на БСП „забиха прът“ и отложиха прдложението на кмета за следваща сесия, за да бавят изграждането на депата и да внушават, че кмета ще „открадне парите“, обявиха от общината. Докладните за дофинансиране на депото в Злево и депото в Джерман бяха блокирани.

Олга Китанова и Костадин Костадинов

„Ние ги предложихме да бъдат разгледани в края на май, именно защото и двата проекта са пред приключване и това би ни дало така възможност, след като се разгледат докладните, да вървим по този ред на приключване самоучастието на общината в тези проекти. Но разбира се ваше решение е дали да останат за следваща сесия. Т.е. ще бъде леко отложено приключването и финалното разплащане по тези проекти.“ – уточни зам.- кметът по икономическите въпроси Олка Китанова.
Председателят на Икономическата комисия към Общинския съвет Емил Гушеров се ядоса много и обвини председателетя на общинския съвет Костадин Костадинов, а също и групата му, от общо петима души от СДС, в саботаж на всяка инвестиция и изброй няколко.

Емил Гущеров

„Продължаваме да тацуваме мръсни танци. Така наречените седесесари, изключени миналата година, бойкотират работата на общинския съвет в последната минута и стартират предизборната си кампания, издигат едни от тях за кандидат кмет, познайте кой, не е трудно. Аз се радвам както тази докладна така и другите показват икономическата способност на общината да привлича инвеститори и предишните докладни. И като споменахте само ще се върна към с. Крайници. Преди 3 или 4 сесии вие бяхте един от хората които бяха против в землището на с. Крайници да се случи инвестиция за над 120 000 000 лв. за фотоволтаична централа. Благодаря. Аз искам да напомня, че с наближаването на летния период няколко пъти сме били свидетели как бившето сметище горе над ж.к. се пали. Ако вие сте инициатори и желаете този процес да продължи с това забавяне, което анонсирате с неприемането на тези две докладни и с тежките финансови санкции или по скоро финанси, които губи общината за това, че кара боклуците по други общини. Моля станете прави, за да ви видят гражданите на Дупница и да кажете ние искаме да се пали още сметището, искаме още да плащаме тежките финансови санкции защото така сме решили. Започна рекултивацията на закритото преди 4 години, което обаче постоянно се самозапалваше и замърсяваше района, общинско депо край Дупница миналата година. Общата стойност на проекта по Програмата „Околна среда“ е за малко над 5 мил. лева с ДДС – при 100 % безвъзмездна финансова помощ. Общинското сметище е в м.Злево, на терен от около 70-80 декара, с денивелация от около 100 м.Там е каран боклукът на Дупница за последните около 50 години. Всяко лято и след дъжд сметището се самозапалваше и предизвикваше задимяване и замърсяване в района на кв. Бистрица и близкото с.Джерман. На СДС им харесва това да продължава! Дясната платформа, която обявихте, вие бившите от СДС, трябва все пак да стане достояние до гражданите да се разграничите от нас. Хубаво е, разграничете се по всякакъв начин, но моля ви не спирайте развитието на Дупница! “ – каза Емил Гущеров, който подчерта, че петорката на СДС в местния парламен е изключена от партията след вътрешнопартиен скандал.

Жители на Джерман с протестни плакати на заседание на ОбС Дупница. Заради недоволството в селото беше заведено дело срещу оценката за въздействие върху околната среда, което стигна до ВАС, което проточи сагата с депото вече над 10 години. Най- отпред протестираха съветницете на СДС Георги Георгиев и Венелин Коларов, син на Реймонт Коларов от ВиК- Дупница, но после по неизвестни причини заплюха протестиращите и гласуваха“за “ депото, така направи и Костадин Костадинов. Те винаги така правят, коментират наши читатели.

„Сега аз не споделям мнението, че близо 2 000 000 лв. трябва да бъдат вкарвани в 12 без 5. Нямам нищо против докладните. Моето предложение е да бъдат извадени от дневния ред, да останат за следващата сесия, да бъдат разгледани на комисии, собствени средства, капитали и т.н. Това е моето предложение, последните 2 докладни да отпаднат от дневния ред.“ – оправда се Георги Георгиев от СДС, изключен от партията преди година.

Георги Давков беше сред протестиращите в Джерман срещу изграждането на депо за преработка на отпадъци заедно с петричкия бизнесмен Георги Кочев -Чомбе, архив 4ВЛАСТ

Председателят на Общинския съвет Костадин Костадинов, също изключен от СДС уточни:  „Вашето предложение е не да отпаднат, а да не бъдат включени в дневния ред. Разгледани са на икономическа комисия? Без да са разпределени. На другите комисии разгледани ли са? Веднага ви ги пуснахме като ги получихме, разбира се. Въпроса е дали са разгледани на комисии. Добре, няма нужда да губим време.
Искам да кажа, че моето мнение, съгласуваното ми мнение, тези 2 докладни касаят
един много сериозен финансов ресурс за над 1 700 000 лв. За да бъдат разгледани има твърде много въпроси които възникват в тях и нашето предложение е просто да изчакат за другата сесия. Тука въпроса е г-н кмете, може би към вас, може ли да изчакат до другата сесия. Налага ли се да влязат като извънредни и защо се налага.“

Кметът Методи Чимев и председателят на Общинския съвет Костадин Костадинов.

„Дали са важни или не, аз не мисля, че тука сумата е водеща, а това което
трябва да се случи. Рекултивация на старото сметище и изграждането на компостираща и сепарираща инсталация. Т.е. тези докладни ние ускоряваме процеса по тяхното приключване. Е, ако мислите, че не е важно да приключи рекултивация и компостиране и може да чака, преценете.е. В момента пак се упоменава
кратко и ясно. В тази връзка община Дупница възнамерява да ползва дължими финансови средства натрупани като отчисления по чл.64 от ЗУО. Обясни ви коректно г-жа Подгорска, зам.-кмета Китанова реципрочно на брой население трите общини Бобов дол , Дупница и Сапарева баня на база на своите отчисления по чл. 64, които отиват само и единствено в определена сметка да бъдат ползвани за това нещо. Само не мога да разбера какво търсиме сега? Да вмениме на някой, че гледаш ли тук община Дупница някакви пари отнякъде. Включително преди малко казвайки давал пари на Марек. Даваме всички на ФК Марек с решение на ОбС по предложение на кмета. Когато ми кажете там е дадено аз ще ви дам документ, с който е решено и какво е дадено. Недейте по тоя така евтиничък и малко тарикатски начин без извинение да вкарвате едни некоректни внушения и интриги. Тъпо същество, колеги. Нашето предложение, което вкарваме на вашето внимание е именно ползване на тези собствени средства натрупани като отчисления. Това е съществото на докладната. “ – каза кметът инж. Методи Чимев.

Ели Подгорска

Начаникът на отдел „Екология“ Ели Подгорска уточни, че Въпросния проект, който е за изграждане на компостираща инсталация, инсталация за предварително третиране се реализира на база договор за безвъзмездна помощ, който е сключен съответно на основание Решение на ОбС. През 2017 г. освен разрешението за
кандидатстване по проекта, е взето решение да се подпише споразумение, което регламентира по какъв начин да се обезпечи собствения принос по проекта. „Тъй като тук не говориме за 100 % безвъзмездна финансова помощ.
Именно в настоящият момент община Дупница иска да обезпечи този собствен
принос използвайки обезпеченията, които са натрупани по сметка, като по този начин ние даваме възможност тези средства да се използват по предназначение, защото това са средства, които могат да се използват само за дейности свързани с управление на
отпадъците.т.е. ние даваме възможност общинският бюджет да не се натоварва и тези
средства да се използват по целево. Другото, което искам да кажа взимайки това решение това не означава, че община Дупница може директно да тегли тези средства от сметката си. Има процедура, която в РИОСВ със заявление придружено със съответните документи. Защо сумата е толкова голяма? Държа да подчертая защото това е изключително важно. В тази сума освен съфинансирането по проекта се включват и недопустими разходи. Като недопустим разход по този проект е биофилтъра, който се наложи да бъде монтиран в самите инсталации на основание решението по ОВОС и искане на жителите на община Дупница, конкретно в по-голямата си част на Джерман. Проекта трябва да приключи в края на годината, което означава, че ние трябва да се разплащаме в края на годината и да има финансов ресурс, с който да се разполага.“ – каза Ели Подгорска. Тези 1 700 000 лв. са извън
сумите по европейско финансиране, но не са за сметка на общината, те са включени в допълнителни разходи, предвидени в размер на 5%. Това са пари разписани още в самия договор за безвъзмездна финансова помощ. В тази процедура, която е комбинирана процедура за предоставяне на средства за изграждане на такива инсталации гранта не е 100%, а е 89%. Като тези пари, които са недопустими и съфинансирани, са разпределени между трите общини партньори съобразно тяхното население. Другото, което е недопустимо по процедурата е ДДС-то, което
също е на етап кандидатстване е било ясно. Няма разход, който е възникнал към настоящия момент. Няма нов разход. Другото, което държа да кажа е, че ПМС даваше възможност да се индексират договорите за строителство, това всички го знаят.
Указанията на ОП “Околна среда“ бяха за 15% анексиране. Фирмата, която
изпълнява проекта си беше сметнала по формулата, която е дадена, че всъщност нейните средства индексацията възлиза на над 50%, но ние анексирахме само с 15%, каквито бяха указанията на ОП. Има общини в България, които анексираха с още 15%. Има предходно решение на ОбС, в което се казва, че община Дупница ще ползва
кредит от фонд „ФЛАГ“ за да обезпечи депото. Споразумението, което е подписано също са описани местата и начините, по които може да се обезпечи. Това са съфинансеране, споразумението, което е от 2017 и е подписано от трите кмета на Сапарева баня, Бобов дол и Дупница. Чета решението:Парите 1 732 319.35 лева, да бъдат за сметка на събраните суми от община Дупница, представляващи отчисления по чл. 64 от ЗУО за периода от 2011 г. до 2017 г. По принцип отчисленията се натрупват в тази сметка, те не могат да се натрупват другаде. Ще ги вземеме, от там за да може в същност бюджета, когато може приоритетно тези пари да ни помогнат, за да не натовариме останалата част на бюджета, не виждам смисъл да ползваме други бюджетни пари. Защото тази сметка ние може да я използваме за
построяване на инсталации, за закупуване на съдове, за закупуване на техника, за
рекултивация, за дейности свързани единствено и само с отпадъците.“

Костадин Костадинов продължи да тропа по масата с въпроса внесени ли са тези близо 2 000 000 лв. през годините, внесени ли са, отчилявани ли са, колко са точно, как ще ги вземете, макар служителите на общинска администрация да обясниха ясно, че те така или иначе са си на общината.

Припомняме, че кмета на Община Дупница инж. Методи Чимев и зам.кметът Олга Китанова отправиха искане да се финансира изграждане на депото край Джерман. Необходимостта от този обект е огромна за 6-те общини от област Кюстендил, тъй като вероятно е единствената област в България без център за управление на отпадъците. Това води до огромни разходи за извозване на отпадъка до лицензирано депо, образуват се постоянно нерегламентирани сметища, които трябва да се чистят допълнително, и за които РИОСВ съставя актове. В същото време, събираната такса битови отпадъци покрива едва 1/3 от разходите.
Както е известно, Община Дупница е изпълнила всички законови изисквания, има готов проект с разрешение за строеж, който чака за финансиране от ПУДООС вече 8 месеца.
„Вече сме принудени да дадем гласност, както и да потърсим подкрепа от общините в Рила Еко, предвид ситуацията около депото край Джерман. За съжаление, един толкова важен проект сякаш се неглижира от държавата, а е посочен като стратегически и от изключителна важност. Още през месец август миналата година входирахме готов проект, с разрешение за строеж, за финансиране от ПУДОС на стойност 10 млн. лв. От тогава измина толкова време, но още сме…до никъде. Имаше предвидено заседание на ПУДООС през месец март., направихме всичко възможно, за да влезе нашия проект за разглеждане. По наша информация, проектът е бил само обсъден и отложен за неопределено време. Не ми се иска да го мисля, но явно се притесняват да вземат решение, защото няма гласуван бюджет и финансов ресурс. Затова поискахме среща в МОСВ с министъра, на която да отидем всички кметове от областта“, обясни Китанова.
„В дневния ред на въпросното заседание дори  първоначално не беше входиран проекта. Даже заместник-министърът, който следи процеса, бе възмутен от този факт. Това е стратегически обект за всички общини от областта, който е приоритетен и заложен за целево финансиране. Ще бъда по-директен. Ако няма пари-кажете ни. Трябва да имаме еднозначен отговор – след един месец, след 6 месеца, след година. А не да ни пишат про форма за някакви забележки, които са отдавна вече отстранени. Защото нас никой не ни пита как се оправяме с отпадъците и какъв финансов ресурс струва, нали?! Няма да ни компенсира никой за това. За да бъде адекватна цената на разхода, който правим за транспортирането на отпадъците, трябваше да вдигнем таксата между 3 и 5 пъти. Ама гражданите не са виновни за това 3 години безвремие. Хем трябва да се изхвърля на законно депо, хем не ни позволяват при условие, че имаме решение. При тази ситуация няма да плащаме отчисления към РИОСВ и глоби“, категоричен бе инж.Чимев.
Към настоящия момент все още не е насрочена дата за среща в МОСВ по темата.

 




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.