Предложението е във връзка с досъдебно производство, по което народният представител има качеството на обвиняем за твърдяно престъпление умишлена безстопанственост в особено големи размери и представляваща особено тежък случай
Софийска градска прокуратура (СГП) предложи на главния прокурор на Република България Иван Гешев да внесе мотивирано искане до Народното събрание на Република България (НС) за даване на разрешение за продължаване на наказателното преследване срещу Д. Д., депутат в 49. Народно събрание. Това съобщиха от пресцентъра на СГП.
Предложението е изготвено от прокурор от отдел „Специализиран“ към СГП във връзка с досъдебно производство, по което народният представител има качеството на обвиняем за твърдяно престъпление умишлена безстопанственост в особено големи размери и представляваща особено тежък случай (престъпление по чл. 219, ал. 4 във връзка с ал. 3 във връзка с ал. 2 от НК).
Твърденията са за това, че престъплението е извършено от народния представител в качеството му на министър на икономиката, енергетиката и туризма, който не е упражнил достатъчен контрол върху работата на изпълнителния директор и на Съвета на директорите на „БЕХ” ЕАД, на които е възложено управлението и разпореждането с обществено имущество, като не е организирал, координирал и контролирал осъществяването на държавната политика в областта на енергетиката съобразно Решение на МС № 250/28.03.2012 г. за прекратяване изграждането на Ядрена централа на площадка „Белене”, потвърдено с Решение № 3565-НС на Народното събрание от 29.03.2012 г., и не е осъществил контрол по въпрос от неговата компетентност. Според наблюдаващия прокурор от това са последвали значителни щети за предприятието – „НЕК” ЕАД (дъщерно дружество на „БЕХ” ЕАД), в размер общо на 4 561 697,27 евро.
Още през 2016 година бе съобщено, че на Делян Добрев се повдига обвинение във връзка с изграждането на „Втора атомна“. Тогава имунитетът му бе поискан от главния прокурор Сотир Цацаров.
Тогава това се случи за втори път.
Добрев е обвинен, че в качеството си на министър на икономиката, енергетиката и туризма, е проявил умишлена безстопанственост, от което е настъпила щета за НЕК ЕАД в размер на 4,5 млн. евро.
Това са плащания по консултантските договори за „Белене“, които са продължили и след спирането на проекта, съобщиха тогава от прокуратурата.
Става дума за договор с компанията „Парсънс“, която е избрана с обществена поръчка през 2004-та за архитект-инженер, който да подпомага НЕК – в избора на строител, сключването на договор, цялостното изграждане, лицензиране и въвеждане в експлоатация на ядрената централа.
Тогава, на 25 април 2016 година, Добрев сам върна имунитета си като заяви: „Не съм виновен за нищо. Това много бързо ще се докаже в съда. Далаверата на хилядолетието „Белене“ се надявам да бъдат намерени истинските виновници, защото искам да припомня, че далаверата „Белене“ беше спряна с мой подпис под доклад на Министерски съвет само няколко дни след като станах министър. Надявам се прокуратурата по най-бързия възможен начин или да прекрати разследването, или да внесе обвинение в съда, за да мога да докажа своята невинност“.