„Заместник министъра на вътрешните работа от политическия кабинет е сапаревски зет, в село Сапарево, той има къща, постоянно са си тук. Той е и главен кадровик в полицията в Кюстендилско. Отблизо проследи изборите и трима души бяха хвърлени в ареста с обвинение за купуване на гласове, а един цъфна със ефективна присъда. На прицела бяха основно ГЕРБ и ДПС, но не и ПП, БСП, Левицата, ИТН и т.н. бяха извън периметъра, даже полицията ги пазеше.“ – пишат на редакционните ни имейли жители на община Сапрева баня Петър Василев, Йордан Гювийски и др..
„Ако полицията пазеше така гражданите, както пази партиите- силни на деня, шапка щях да им сваля, щях да подкрепя и исканията им за по- високи заплати.“ – каза бившият шеф на ОД на МВР в Кюстендил и Благоевград Сашо Вельов от Дупница.
Пръв бе заключен K. M. от Гюргево, съседен квартал на село Сапарево. Той бил член на една от участващите във вота партии. В списъците с имена били посочени и суми. Част от хората вече са разпитани и са потвърдили. В края на март гръмна новината, че Районният съд в Кюстендил осъди Кльофи на 7 месеца затвор при първоначален строг режим. Методи Коцев – Кльофи е признал, че на 14 септември 2022 г. в Дупница, в съучастие като извършител с неустановено по делото лице, е организирал предлагането на различни хора от града парична сума, варираща в различен размер – от 30 лева до 100 лева, чрез съставянето на списък, съдържащ имена на лица и избирателни секции, с цел да ги склони да упражнят избирателното си право на глас на насрочените за 2 октомври 2022 г. избори за народни представители. Подсъдимият е признал, че на 14 септември е предложил на мъж 100 лв., с цел да го склони да гласува.
Сега, хора, познати на полицията като купувачи на гласове, са били включени в листите, за да получат имунитет и МВР да не може да действа срещу тях. Това заяви вътрешният министър Иван Демерджиев ден след вота. Той очерта две притеснения на силовото ведомство, които са се сбъднали. Едното е, че с връщането на хартиената бюлетина са се увеличили опитите за манипулиране. Второто е имунитетът на купувачите.
Проверявайте по-внимателно
Въпреки сбъднатите притеснения, Демерджиев отчете, че изборите са минали без сериозни инциденти и нарушения. Наред с това обаче той призова партиите да бъдат по-внимателни кого включват в листите си.
„Аз апелирам политическите партии внимателно и прецизно да проверяват тези хора, които включват в списъците, защото в противен случай остава впечатлението, че се включват хора, за да получат имунитет и да извършват тази дейност безпроблемно без да можем ние да противодействаме„, каза вътрешният министър.
Демерджиев не за първи път обръща внимание на тази тенденция. Преди месец той заяви, че „хора, които са оперативно интересни лица, като дойде време за избори, да се включат в листите, което ни ограничава възможностите да работим по отношение на тях„.
По думите му тези хора заемат последните места в листите, само за да получат имунитет. Това лишава полицията от възможността да иска СРС-та срещу тях. Дело също не може да бъде образувано без изрично разрешение.
Два пъти повече
На тези избори са образувани 90% повече разследвания за манипулиране на вота и купуване на гласове, отчете още вътрешният министър. Обикновено тенденцията е МВР да получава определен брой сигнали, но за голяма част от тях прокуратурата да отказва образуване на дело поради липса на достатъчно доказателства. Друга ясно изразена традиция е случаите, в които се стига до осъждане, наказанието да е минимално.
Не беше допуснато масово купуване на гласове в рисковите секции, каза пък главният секретар на МВР Петър Тодоров. По думите му тези места са били идентифицирани още преди изборите и са били наситени с полицейско присъствие.
„В тези секции има едно снижен, на фона на останалите секции в страната, интензитет на гласуване„, заяви Тодоров.
Хибридни атаки
Демерджиев се похвали, че МВР не е позволили „на хибридните атаки“ да повлияят на изборния процес. Седмицата преди вота стотици училища получиха бобени заплахи, а вътрешният министър обясни, че основната версия е, че те идват от хакерски групи, свързани с Русия. Впоследствие бяха арестувани няколко ученици заради фалшиви заплахи. Заради тези сигнали се наложи спешно да бъде променен протоколът за действие, тъй като по предишните правила сградите масово се евакуираха.
„В началото на следващата седмица, дори да има бомбени заплахи, няма да се стига до затваряне на училища или други сгради„, заяви Демерджиев. Ганчев има дълъг опит в МВР, той започва работа в структурите през 1986 г., като в периода до 2006 г. заема редица изпълните и ръководни длъжности. От 2006 г. до 2009 г. е директор на ОДМВР – Пазарджик. Ганчев е работил и в Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Емил Ганчев, който беше има опит като заместник-министър на МВР, в периода 31.01. – 09.05.2017 г. е той заема тази позиция в служебното правителство с министър-председател проф. Огнян Герджиков. От 12.05. – 23.12.2021 г. е заместник-министър на вътрешните работи в служебното правителство с министър-председател Стефан Янев.
Назначен е за служебен заместник-министър на вътрешните работи на 04.08.2022 г. със заповед на служебния министър-председател на Република България Гълъб Донев.