„По начина, по който е изработен ПУП-ПРЗ за парк Св. Врач, общината запазва всички възможности за инвестиции на територията му. Планът НЕ предвижда заличаване на кадастралните номера и попадане в режим на съсобственост между различните собственици в територията – община, държава (имота на реката) и частни лица. Тоест – ако общината реши да изгради поливна система, нови тоалетни или ако е необходимо да бъдат прокарани мрежи на техническата инфраструктура – може да го направи, без предварително съгласие от останалите собственици на имоти в парка. Не може да се строят хотели.“
Това обяви тази вечер бившият кмет на Сандански Кирил Котев, който е реалният автор на ПУП-а за парка на Сандански и подбробно обясни битките на неговия екип за обособяването на парка като зона за отдих без да бъде урбанизирана:
„През 2016, като Кмет на община Сандански, при мен дойде разтревожен главният архитект. Беше входирано искане за издаване на Виза за проектиране на територия, която всеки един Санданчанин усещаше и разбираше като парк.
След по-подробно разглеждане на документите с ужас установихме, че въпросният имот наистина е извън границите на парка! Проверката установи, че границата на парк Св. Врач на север не е до Хидрострой, а до горния край на езерото.
Веднага започнахме консултации, последвани от оперативка, на която определихме нашите последващи действия:
Като Кмет на обшината наложих Строителна забрана до изготвянето на ПУП. Тази заповед бе оспорена в съда и спечелена на последна инстанция в полза на Община Сандански!
Главният архитект Красимир Петков направи отказ за издаване на Виза за проектиране, на основание строителната забрана. Отказът бе оспорен в съда от инвеститора, като делото бе спечелено в полза на Община Сандански на последна инстанция.
Отпочнахме процедура по изготвяне на Подробен устройствен план, която също бе оспорена в съда и успешно защитена на последна инстанция в полза на Община Сандански.
Единствения законен начин за защита на Парка е чрез процедиране на Подробен устройствен план.
Предназначението на един ПУП е да определя граници и да установява правила и норми за дадена територия. Най-общо казано – регламентира, какво може да се прави, какво не може да се прави и от кого в границите на очертана територия.
За да се изготви задание за ПУП се направиха множество срещи с архитекти от града, граждани и общински съветници. Организира се и широко обществено обсъждане в Дома на културата, на което присъстваха и специалисти и на национално ниво.
Заданието бе одобрено с решение на Общински съвет и се проведе конкурс за възлагане на изпълнение на проекта. След 2г. работа и съгласувания с институциите, имахме ПУП-ПРЗ за парк Св. Врач, одобрен от Общински експертен съвет по устройство на територията – Сандански.
При изготвянето на ПУП-а се възползвахме, че ядрото на парка е регистрирано в Министерство на културата като „Паметник на градинското и парковото изкуство“. В това видяхме възможност да направим така, че още една институция да контролира и предпазва парковата зона от масивно строителство. Тоест – евентуална промяна на ПУП-ПРЗ за Парк Св. Врач ще подлежи на контрол от Министерство на културата, Областна администрация, Общински съвет и Кмет.
За да подлежи на контрол от всички тези институции едновременно, всички кадастрални имоти на територията на действителния парк трябва да бъдат включени в един общ Урегулиран поземлен имот (УПИ). Когато са в един общ УПИ, при инвестиционни намерения на частни инвеститори ще трябва да се промени целия ПУП. А когато за всеки кадастрален имот се отреди отделен УПИ, може в последствие на всеки от тях да се променя статута самостоятелно, без контрол от Министерство на културата, Общински съвет и Областна администрация.
По начина, по който е изработен ПУП-ПРЗ за парк Св. Врач, общината запазва всички възможности за инвестиции на територията му. Планът НЕ предвижда заличаване на кадастралните номера и попадане в режим на съсобственост между различните собственици в територията – община, държава (имота на реката) и частни лица. Тоест – ако общината реши да изгради поливна система, нови тоалетни или ако е необходимо да бъдат прокарани мрежи на техническата инфраструктура – може да го направи, без предварително съгласие от останалите собственици на имоти в парка. Не може да се строят хотели.
ПУП-ПРЗ за парк Св. Врач е изготвен, спазвайки законите на Република България, за което свидетелства неговото положително съгласуване от всички държавни институции.
Базирайки се на опита, който натрупах около изготвянето на този ПУП, вероятността неговото приемане да бъде оспорено в съда е много голяма.
Именно затова е изключително важно и отговорно, Юридическия екип участвал при изготвянето на заданието на плана и защитата му в многобройните съдебни битки до сега, спечелени на всички инстанции в полза на община Сандански, да бъде възложено да го защитава и при евентуални нови съдебни производства.“