Н. Табаков: Закопаването на ВиК Дупница е дело на ОбС, МРРБ да изкупи дълга от 2 млн. на дружеството!

Николай Табаков
„Единствено и само Общински съвет Дупница има законовите правомощия за вземане на едни или други решения по отношение развитието и действията на ВиК-Дупница ЕООД. В тази връзка, настоящата криза е пряко следствие от решенията на предходния и настоящия Общински съвет! А именно това са Общински съвет с мандат 2015-2019 г., с председатели Ивайло Константинов и Емил Гущеров, и Общински съвет с мандат 2019 г. и досега, с председател Костадин Костадинов.“, посочи с пръст „виновниците“ депутатът Николай Табаков, макар той да беше част от Общинския съвет, който определя като виновник за положението и гласува за решението ВиК – Дупница да се влее в „Кюстендилска вода“ и Асоциацията във връзка с Националната стратегия за окрупняване на ВиК- дружествата с цел цялостна подмяна на мрежата. През 2016 г. местният парламент одобри единодушно „окрупняване с цел изливане на над 130 000 000 лв. във ВиК- мрежата на Дупница“. В момента обаче Табаков коментира сякаш е просто страничен наблюдател, а не участник в събитията. Още повече, че в позицията си просто реди общоизвестни факти, поради което целият му коментар по темата изглежда като опит за отбиване на номер или измиване на ръцете. Според него няма мърдане и е нужно ВиК Дупница да стане част от асоциацията, като МРРБ изкупи задълженията на дружеството, които в момента са около 2 мл.лв. Ето какво се казва в позицията на Табаков:
„Решението за присъединяване към Асоциацията по ВиК беше гласувано през 2016 г. по време на Общински съвет (мандат 2015-2019 г.) с председатели Ивайло Константинов и Емил Гущеров. /Табаков беше общински съветник и гласува със „За“, но премълчава този факт в настоящия анализ на кризисната ситуация/ През 2018 г. е сключено Допълнително споразумение №1, съгласно което “Кюстендилска вода” ЕООД ще започне фактически и изцяло да предоставя услугите на потребителите на територията на община Дупница и да стопанисва, поддържа и експлоатира публичните активи  на територията на община Дупница от 01.01.2020 г. По време на Общински съвет с мандат 2019 г. и досега, а именно на  17.09.2020 г. е сключено ново Допълнително споразумение №2 и датата за влизане във владение на „Кюстендилска вода“ ЕООД е променена на 01.01.2021 г.
Вследствие на тези действия през 2020 г. ВиК-Дупница губи статута си на ВиК оператор, след като район Дупница е „даден“ на „Кюстендилска вода“. И кризата започва. Криза, която се разраства неконтролируемо, за да се стигне до днешното състояние. А именно дългове от порядъка на 2 000 000 лева, които ежедневно нарастват, както и неизплащане на заплатите на служителите и работниците. Големите задължения към всички доставчици дават повод да се поиска обявяване на дружеството в несъстоятелност във всеки един момент!
Това е истински провал. Думата провал е тежка, но състоянието на ВиК е още по-тежко!
С оглед на фактите, дупничани трябва да запомнят, че големите дългове, загубата на статута на ВиК оператор, но и възможността да бъде заличено напълно дупнишкото ВиК са дело на този и предходния Общински съвет.
Със съжаление трябва да кажа, че в така създалата се ситуация трудно ще се намери положителен ход. Предложението решението за следващи действия да бъде взето от хората, което политици дадоха, би било на място, ако не трябваше това решение да даде отговор на проблем, забъркан и в последствие изпуснат от контрол от самите политици.
Макар всичките си недостатъци, ВиК работеше на добро ниво, благодарение на екипите на дружеството.
Проблемите в дружеството винаги са били ръководни и политически.
ВиК-Дупница е изключително богатство, извоювано от дупничани по нелек начин. Професионалистите на дружеството спомогнаха значително за излизането на Дупница от мъчителния режим и недостиг на вода, които всички помним до 90-те години на миналия век.
През годините, когато начело на ВиК бяха професионалисти, а политиците взимаха правилни решения, то не само функционираше, но и поддържаше добро ниво на услугите.
Политическите решения, действия и бездействия са причината за кризата.

Крахът и сегашното положение на ВиК Дупница ЕООД е плод на тези политически решения.

ВиК Дупница от три години не е със статута на ВиК оператор.
И така, да обобщя, в резултат на моите срещи и проучвания, всички заинтересовани страни около проблемите на ВиК Дупница, а именно КЕВР, МРРБ, областния управител и ВиК „Кюстендилска вода, са знаели фактическото състояние на ВиК Дупница, а именно – че от 01.01.2020 г. ВиК Дупница е загубил статута си на ВиК оператор по смисъла на закона. Същото се потвърждава и от събраните от мен документи от горепосочените ведомства.
Само принципалът на ВиК Дупница – Общински съвет Дупница, не е знаел, че изпратеният бизнес-план през юни 2021 година не може и няма как да бъде разгледан, предвид горния факт, а камо ли да бъде одобрен от КЕВР.
Оттук излиза изводът, че или някой е подвел или направо излъгал, че този бизнес-план е спасението на дупнишкото ВиК. И въз основа на това, принципалът е взел грешни и вредни решения през годините и с това е довел ВиК Дупница в днешно време, на крачка от фалита и дългове от около 2 000 000 /два милиона/ лева.
Поставени пред тези свършени факти, след тези нови срещи се потвърди отново моето предложение от миналата седмица, че единственото спасение за ВиК Дупница, е вливането му във ВиК „Кюстендилска вода“.
Във връзка с това очевидно неизбежно вливане, бяха моите въпроси към инж. Нешев, а именно – методиката по която ще се осъществи самото вливане и последиците за работещите във ВиК Дупница.
За съжаление, самата процедура по вливането ще отнеме около шест месеца, т.е. няма да стане бързо, защото трябва да се предприемат следните стъпки:
– Решение на принципала на „Кюстендилска вода“ – МРРБ да изкупи задълженията на ВиК Дупница.
– Решения на Общинския съвет в Дупница, за вливане във ВиК „Кюстендилска вода“.
– Решение на МРРБ за придобиване от ВиК „Кюстендилска вода“ на ВиК Дупница.
– Решение на общото събрание на Асоциацията, за това вливане.
– Уведомяване на работниците от работодателите поне два месеца преди сделката.
– Оценка на активите на ВиК Дупница.
– Договор за вливане на ВиК Дупница във ВиК „Кюстендилска вода“.
Също така стана ясно, че при прехвърляне от едното предприятие на другото, трудовите правоотношения с работниците и служителите не се прекратяват. Правата и задълженията на настоящия работодател по заварените трудови договори се прехвърлят към бъдещия при същите условия.
Това са стъпките, които трябва да се предприемат, за спасяването на ВиК Дупница. Стига те да бъдат предприети.
А колко още нови дългове ще натрупа ВиК Дупница докато се осъществи този план, можем само да гадаем.“
Припомняме, че по темата с ВиК преди две седмици говориха на пресконференция кметът Методи Чимев и лидерът на ГЕРБ Дупница Ивайло Константинов. Константинов беше категоричен, че положението във водния сектор е истински ад, Националната стратегия за окрупняването е омагьосан кръг, а от ВиК Холдинга са се изпарили 1 млн. лв.

Кметът Чимев: ВиК е на изкуствено дишане! Ив. Константинов: В новия закон няма „Не искам“!

 




Вижте видеоканала ни:


2 COMMENTS

  1. Табаков казва много неудобни истини и казва виновниците директно. Аз не съм чул Костадин Костадинов, Ивайло Константинов и Чимев да назовават виновните с имената им?! Може би виновен е ланския сняг, а?

  2. ВиК го съсипаха съвсем умишлено гербаджиите за последните 12 години. От 12 години те управляват града и съсипаха и ВиК. Целта им беше източване чрез фирмички от свои хора на ВиК. Успяха. Безнаказано, засега. Има обаче доста документи, свидетели и хора знаещи как и защо станаха тия кражби. Само трябва да ги привика Прокуратурата. Много нагли станаха и си мислят, че вечно ще са безнаказани. Скоро ще има развитие. Македонката я чакат в Сливен.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.