По-малкият син на президента Георги Първанов – 34-годишният Ивайло Първанов, и сестрата на ексдепутата от БСП Кирил Добрев се отказаха от хотелиерския си бизнес в Кюстендил. Преди 3 седмици те са продали 5-звездния „Стримон Гардън“ на Андрейс Члаидзе от Латвия. В Търговския регистър смяната на собствениците е вписана на 23 септември. Тя е отразена във фирменото дело на „Стримон СПА“ АД, с която през 2015 г. Първанов и Добрева купиха кюстендилската перла „Стримон СПА клуб“ от габровеца Иван Лесев. Срещу 7,539 млн. лв. тогава те си поделиха акциите – президентският син получи 49,99% /3769 бр./, а Добрева, която бе секретарка на татко му – 50,01% /3770 броя/. През следващите 7 г. хотелът се развиваше прилично на фона на общата криза в бранша, породена от коронавирусната пандемия, собствениците успяха да опазят персонала от 68 души благодарение на държавното финансиране по мярка 60:40, но въпреки това миналата година загубата им е била 335 000 лв., се вижда от финансовите отчети на дружеството.
Не е ясно срещу каква сума Първанов и Добрева са продали луксозния хотел.
Според промени във фирмата от 23.09.2022 г. в новия съвет на директорите влизат бизнесдамата Светла Петкова Константинова, чиито фирми са с предмет на дейност земеделие, и адвокатите Васил Методиев Стефанов – като представител на „Стримон Мениджмънт“ ЕООД, и колегата му в Бургаската адвокатска колегия Милен Иванов Козарев. Мандатът на СД изтича на 12.09.2027 г.
Като действителен собственик на „Стримон СПА“ АД е посочен Андрейс Члаидзе от Латвия. Той управлява фирмата от Бургас, където е дал адрес на ул. „Ангел Димитров” № 94Г, ет. 4, ап. 7. Единствената информация в Търговския регистър за него е уточнението, че „лицето е акционер в дружеството, притежаващ достатъчен процент от акциите“. От регистрацията в други негови фирми обаче става ясно, че е роден на 16 април 1974 г. в гр. Рига, където постоянният му адрес е на ул. „Д. Бранткална“ 19-18.
Члаидзе има участие в няколко фирми, регистрирани по българското законодателство. От 2009 г. той е управител на охранителната фирма „АБ Солюшън секюрити“ ООД заедно с друг свой сънародник и на „Блу Сторм“ ООД, която управлява заедно с още двама литовци и бургаския адвокат Стоян Чапразлиев. Члаидзе още е едноличен собственик на капитала на търговската „Болгарофф 2012“ ЕООД, управлява „АБ Пропъртис кар“ ООД, „Домеу” ООД, а допреди 2 г. се е занимавал с развъждане на риба чрез „Аква Смарт“ ЕООД и търговия с рибни продукти чрез „Фиш Ко“ ООД. Сред фирмите, от чието управление е излязъл преди години, е „Рамимир“ ЕООД. Последното регистрирано от него дружество пък е „АТАТ“ ЕАД. Регистрацията му е от 11 октомври 2021 г. на същия адрес в Бургас, откъдето ще се управлява и кюстендилският хотел. Във фирмата Члаидзе е едноличен собственик на капитала и е в СД в познатата компания – заедно с бургаските адвокати Милен Козарев и Соня Скъпиева-Тодорова.
Извън фирмите за развъждане и търговия с рибни продукти, в другите дружества с негово участие не е посочен конкретен предмет на дейност. Единственото изключение е охранителната „АБ Аватари Секюрити“ ООД, която е регистрирана през 2017 в гр. Бургас, на ул. „Шейново” № 61. В нея литовецът е съдружник с двама българи – Николай Филипов и адвокатът Георги Янев.
Името на Филипов е едно от най-скандалните по Българското Черноморие. За него се твърди, че той е сивият кардинал на Бургас и черна каса на укриващия се в ОАЕ Васил Божков. В града съдружникът на Члаидзе държи бизнеса със скрап, с Божков са съсобственици на пристанище „Европа” на територията на бившата бургаска корабостроителница, освен това е арендатор на земеделски земи, развива и селски туризъм в Странджа. През есента на 2020 г. Филипов бе задържан от Специализираната прокуратура и при претърсване на дома и офиса му разследващите се натъкнаха на 1,5 млн. лв. в брой, които според слуховете били за финансиране на протестите в София.
51-годишният бургаски бизнесмен с доста спорна репутация сред съгражданите си е известен като Ники Митничаря заради първата му месторабота като митнически инспектор. В средата на 90-те години на миналия век заради съмнения за корупция е уволнен и нагазва мощно в частния бизнес. Днес той притежава и няколко хотела по Южното Черноморие, сред които е и 5-звездният „Алур“ в ММЦ – Приморско.
Преди време срещу Николай Филипов, който е бивш съпруг на депутатката от „Атака“ Калина Крумова, имаше разследване за пране на пари и данъчни престъпления, а от ДАНС и финансовото разузнаване блокираха почти 2 милиона долара, изпратени към турска банка през една от фирмите му – „КСР“ ЕАД. Смяташе се, че милионите е трябвало да стигнат до Васил Божков в Дубай чрез серия от траншове през чуждестранни банки.
След закриването на Специализираната прокуратура и съд обаче проблемите на Николай Филипов с властите изчезнаха. Неофициално се твърди, че запорите му са били вдигнати.
Докато в Бургас вървят слухове за Ники Митничаря, неговите милиони и топлите му връзки с В. Божков-Черепа, в Кюстендил местните се интересуват от бъдещето си като туристически център и от това дали хотелиерската им база ще може да задоволи все по-високите изисквания на богатите туристи. Още повече че само преди 2 дни общината продаде срещу 7 млн. лв. общинския парк-хотел „Кюстендил“, а до момента името на новия собственик не е огласено. В града все по-усилено се говори, че търгът за общинския хотел е спечелен от новите собственици на „Стримон“.
Ваня Симеонова