Картофобелачка за 3300 лв. и зеленчукорезачка за 2400 лв. купуват за Социалния патронаж в Самоков

ОбС одобри харч от 74 700 лв. за ново оборудване на социалното звено, кметът: Вече храним над 400 деца, ако не вземем нова техника, трябва да назначим още хора

Зеленчукорезачка за 2400 лв. и картофобелачка за 3300 лв. купува общината за Домашния социален патронаж в Самоков. Оборудването е част от новата техника, сред която и микробус, които ще бъдат закупени от общината. Заделеният ресурс за целта е 74 700 лв., а харчът днес беше одобрен от Общински съвет Самоков. За целта местните парламентаристи дадоха разрешение парите да се заложат в бюджета на общината за тази година. Стана ясно, че ще се купуват още конвектомати, миялна машина и др. „Ако през началото на годината сме изхранвали от 200 до 250 деца, в момента наброяват от 400 до 407. Ако не направим покупките, трябва да назначим още хора, решехме да инвестираме в техника.”, отговори на въпросите кметът Владимир Георгиев.


Според докладната са предвидени 20 000 лв. за конвектомат с капацитет 20 тави, 12 000 лв. професионална миялна машина-конзолна за кухненска посуда и тави, 2000 лв. за още един конвектомат, 30 000 лв. за микробус и съответно 2400 лв. за зеленчукорезачка и 3300 лв. за картофобелачка. Гласувани бяха и 5000 лв. за материали. Средствата ще дойдат от резерв за непредвидени и неотложни разходи.
„Не мислите ли, че сумата от 30 000 лв. е твърде малка за микробус? Ако е чисто нов, какъв ще може да купите за тези пари? Нека да се вземе нещо, което ще е ефективно, ще се използва дълги години, без да се гласуват средства за ремонти.”, коментира съветникът от ГЕРБ Ваньо Тодоров. „Нали оборудвахме столовата на общината, защо се налага пак да се купува оборудване?”, попита съветникът Васил Благоев.


«Увеличи се броят на децата от училищата, които изхранваме. Ако в началото на годината те са били от 200 до 250, в момента наброяват от 400 до 407. Не увеличаваме броя служители, а инвестираме в кухненско оборудване, което се налага. Ако не закупим това оборудване, трябва да назначим хора да белят картофи и т.н. към домашен социален патронаж. През последните месеци бройката се увеличава драстично.”, отговори Георгиев. Зам.- кметът Дончо Зашев изясни ситуацията около микробуса. Возилото ще е втора употреба, след совалки сред автотърговци показали, че нова кола не може да бъде доставено за 6 месеца. Предложенията за разходите мина с 25 гласа „за”.

Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.