Проектът е финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ и е на стойност 1 369 500 лв.
С водосвет и рязане на лента в село Вратца, общ. Кюстендил бяха открити официално три нови социални услуги от резидентен тип- „Център за грижа за лица с умствена изостаналост „Здравец“, „Център за грижа за лица с умствена изостаналост „Кокиче“ и „Център за грижа за лица с умствена изостаналост „Еделвайс“ , обединени в „Център за грижа за лица с умствена изостаналост“.
Събитието уважиха кметът Петър Паунов, който преряза лентата, зам.- кметът Радмила Рангелова, социални работници и служители на трите центъра.
Водосветът отслужи Архимандрит Исаак, архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия, в съслужение с иконом Светослав Григоров, свещеник Тодор Точев и дякон Георги Тасков. Архимандрит Исаак поздрави ръководството на Община Кюстендил и присъстващите от името на Негово Светейшество Софийския митрополит и патриарх Български Неофит, от името на духовенството при околията и от свое име с откриването на социалния център за хора със специални потребности. Той поднесе на директора на центъра, за благословение на живеещите и трудещите се в него, икона с образа на Божията Майка – Всецарица.
„Целта е да има по-добри условия, и по-добра грижа. В Преколница сградите са били много стари, изключително тежки за обслужване, в една стая са били настанени много хора. Стремежът ни е настанените тук да се чувстват като у дома, а не като част от институция и затова се опитваме, и смятам, че се е получило. Благодаря на екипите, които работят. Всички има какво да научим от тези хора, които страдат тук“, каза Петър Паунов.
„Кюстендил е една от първите общини в страната, приключила с процеса на деинституционализация на възрастните хора и разкрила три нови центъра за грижа, гарантиращи по-качествена грижа и услуга за хората с увреждания“, каза зам.-кметът Радмила Рангелова.

Проектът е финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ и е на стойност 1 369 500,00 лв. Целевата група по проекта са хора с увреждания и техните семейства, и възрастни, включително с увреждания, настанени в специализирани институции, както и семействата им. Капацитетът на трите центъра е 45 души. Община Кюстендил назначи 36 души специализиран персонал, които да гарантират качество на услугата. Предстои разкриване на център за грижа за лица с психични разстройства в с. Копиловци, допълни заместник-кметът Рангелова.
Изпълнението на проекта в с. Вратца започна през юли м.г. и ще продължи до юни на следващата година, като след това услугите ще преминат на финансиране като делегирана от държавата дейност. В създадения нов център са настанени 38 обитатели от закрития дом в с. Преколница, община Кюстендил и 7 други потребители от гара Лакатник.
С оглед осигуряване най-добрия интерес на потребителите, настанени в институцията през периода от 08.10.2021 г. до 07.11.2021 г. назначените служители в ЦГЛУИ, с. Вратца реализираха ежедневни опознавателни срещи за създаване на доверителна връзка между тях и потребителите на ДПЛУИ. Срещите и работата с лицата се осъществяваше както в ДПЛУИ – с. Преколница, така и в новосъздадените резидентни услуги в с. Вратца. Провеждаха се екипни срещи за обсъждане на преживяното и наблюденията, анализирана бе всяка ситуация и се набелязваха действия за подобряване на общуването с потребителите при тяхната адаптация след преместване в новите услуги.
На 05.11.2021 г. бяха изведени от „Дом за пълнолетни лица с умствена изостаналост“, с. Преколница и настанени в „Център за грижа за лица с умствена изостаналост „Еделвайс“ първите 12 потребители.
На 22.11.2021 г. се настаниха и останалите 26 потребители от „Дом за пълнолетни лица с умствена изостаналост“, с. Преколница в „Център за грижа за лица с умствена изостаналост „Кокиче“ и „Център за грижа за лица с умствена изостаналост „Здравец“.
На 28.03.2022 г. от Дом за пълнолетни лица с психични разстройства – с. Гара Лакатник, община Своге са изведени 7 /седем/ потребители и настанени в новите услуги в с. Вратца.
Капацитетите на услугите са пълни.
С изпълнението на проекта ще се създаде и реализира устойчив модел в Община Кюстендил за деинституционализация на грижите за хората с увреждания и ще се подкрепят техните семейства, чрез предоставяне на нови резидентни услуги и услуги в общността.
В изпълнение на проекта е създаден „Дневен център за подкрепа на лица с различни форми на деменция и техните семейства“ с адрес: гр. Кюстендил, ул. „Даскал Димитри“ № 30, с капацитет 40 потребители.
Кметът Паунов преряза лентата на Център за хората с умствена изостаналост във Вратца за 1 369 500 лв.