Днес е Богоявление! 1629 души в община Кюстендил имат имен ден на Йордановден

Богоявление е един от най-древните християнски празници. Празнува се на 6 януари (Йордановден) по Грегориански календар и е посветен на раждането на Исус Христос и съпътстващите го събития: Обрезание Господне и Поклонението на Влъхвите.

1629 души в община Кюстендил имат имен ден на днешния Йордановден, сочи справка на общинска администрация. 641 носят името Йордан, 406- Йорданка, 188- Божидар, 100- Данчо, 74- Божидара, 66- Богомил, 59- Данка, 33- Найден, 28- Богдан, 21- Бистра.

След най-магичната нощ в годината – нощта на „мълчаната вода“, настъпва един от най-почитаните и трети по значимост в християнския календар празник у нас – Богоявление, познат още като Йордановден или Мъжки Водици. Йордановден е свързан с представата за кръстената вода и пречистващата й сила и е последният от т.н. „Мръсни дни”. Отбелязва се винаги на 6-ти януари.

Празникът символизира кръщението на Иисус Христос във водите на река Йордан. В деня преди него, на 5-и януари, както и на самото Богоявление на 6-и се извършва т. нар. Велик водосвет.

Християните се отнасят с голямо почитание към светата богоявленска вода. В християнската традиция именно тя е една от най-силните, най-мощните оръжия в борбата със силите на злото. Затова след празника всеки християнин отнася в дома си шишенце със светена йорданска вода и го освещава с нея. Според народните вярвания в нощта срещу празника водата спира за един кратък миг своя ход, за да се пречисти и по този начин да придобие могъща целителна сила. Затова съществува и вярването, че тя може да помогне на болни и немощни хора.

Поверието гласи още, че в нощта срещу Богоявление небето се отваря и Господ чува молитвите на всеки, който искрено се помоли.

В цяла България празникът се отбелязва с голяма тържественост във всички храмове. След литургията свещеникът повежда енорията си към близкия извор или водоем, освещава го и хвърля в него кръста. Независимо колко са ниски температурите, мъже и млади момчета се хвърлят в студените води, за да извадят кръста. Според поверието, ако кръстът замръзне, годината ще бъде добра и плодородна, а християните ще бъдат здрави.

На Богоявленската трапеза се сервират предимно постни блюда, но забрана за месо няма, така че и то е възможно да присъства. Задължително е обаче да има прясна пита от бяло и просено или царевично брашно, колачета, сарми с кисело зеле, пълнени чушки, зеле, фасул, орехи, жито и вино.

На този ден имен ден празнуват:

Йордан, Богдан, Йорданка, Данчо, Данка, Борил, Богомил, Бистра, Найден, Божидар, Божидара и техните производни.

 




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here