„Община Петрич няма как да спре строителството в местността Рупите. Търсим варианти за компромис, за да не се лее бетон на мястото. Но теренът, на който ще се строи, е частен, а промяната в предназначението на земята е направена още прди 2015 г. За екипа, който в момента работим в общината, това е заверено положение. В случая говорим за частни намерения, частен имот по разрешителните на който са се произнесли други институции.“, това сподели на „4Власт“ зам.- кметът на община Петрич Минка Салагьорова.
Припомняме, че хората в Рупите скочиха на бунт срещу намерението на крупния бизнесмен и общински съветник Валентин Парапунов да изгради в местността къщи за гости върху терен от 12 дка. След приключването на археологическото проучване на частния имот вече няма пречки строителната техника да нагази в имота и работата да стартира. Хората се надяват на общината, но е оказва, че времето за реакция срещу проекта е минало преди цяла петилетка. Салагьорова подробно описа през какви процедури е минало инвестиционното намерение и кои институции са го благословили.
„Всяка наша инициатива за намеса в проекта би означавала, че превишаваме правомощията си. Говорим за частни намерения, частен имот, по чиито разрешителни са се произнесли други институции. Истината е, че ние заварихме терена в Рупите в първия мандат на кмета Димитър Бръчков като частна земя. Не мога да коментирам преди това как са я придобили тези хора. Но за нас фактът е, че това е частна земя. Още през 2015 г. е сменен статутът на земята, която е била земеделска. Инвеститорът е започнал процедура пред Министерството на земеделието. Направено е и уведомление до РИОСВ, които да дават своето становище дали това е в защитена територия и дали ще засегне някакви местообитания. РИОСВ излиза със становище, че няма необходимост от оценка по въздействие на околната среда. Това е първото решение на РИОСВ. Във връзка с обединяването на тези имоти има още едно решение. Инвеститорът прави ПУП за неземеделско ползване. Има и още един ПУП за транспортния достъп, за външното ел. захранване. Всичко това се одобрява от Общински съвет и първото одобряване е станало преди 2015 г. Известно е, че през месец ноември 2015 г. застъпва в длъжност като кмет Димитър Бръчков. Тоест, няма как ние да отговорим за действията на предишни управляващи. Инвеститорът вече има устройствени планове, след което обединява имотите в един общ. За това отново има разрешение от РИОСВ, които отново се произнасят, че няма нужда от оценка за въздействие на околната среда. Заради близостта на терена до античния град Хераклеа Синтика има стъпки за съгласуване с Министерство на културата и Националния институт, пред които инвеститорът е защитил проекти. Те минават и през Общински експертен съвет по Устройство на територията, в който участват експерти не само от общината, а от всички институции. След разглеждането от експертния съвет проектът се дава на главния архитект, които го одобрява и съответно издава разрешение за строеж. Разрешенията за строеж, съгласно Закона за устройство на територията, се представят на РДНСК и те извършват проверка в общината дали са налице всички документ. Ако има нередности, те са органът, който може да отмени разрешенията за строеж. Такова отмяна няма. Така инвеститорът е преминал през всички процедури, има всички съгласувания и разрешения, които са му необходими. Оставаше единствено да се направят разкопки за евентуални археологически находища което също е направено.
Всичко е на такъм етап, че общината няма тази компетентност, за да спре строителството. Единственият начин е да се търси някакъв компромис между инвеститора и това, което хората искат-да няма бетони, да е с по- различен вид строителство, да не е това масивно строителство. Това са планове, одобрени много отдавна и влезли в сила. Сега всичко ще зависи от личната воля на самия инвеститор. Надявам се, че ще се проведат някакви разговори и да се стигне до решение, защото ние в общината също искаме нещата да са като трябва в тази емблематична местност.“, сподели Салагьорова
„До 5 години минералната вода до къщата на Баба Ванга ще изчезне, тук на ден ще пристигат по 200 души, къщите за гости са 10. Тази вода не е купена нито от министерството, нито от който да е било, тази вода принадлежи на народа, това е вода, която лекува. Никой няма право да слага ръка. Баба Ванга е казала, че водата ще изчезне, ако някой злоупотреби с нея.“, категорични са протестиращите срещу строителството.
Природозащитници се заканват да сезират Еврокомисията заради проекта.
На бесилото и „интвеститора“, и гадовете подписали всичко това!