Георги Василев
25 птици са загинали вследствие на токов удар в Пиринско. Още 33 пък са намерили смъртта си след сблъсък с електрически жици. Това сочи справката на Българското дружество за защита на птиците – клон Гоце Делчев за периода 2019-2020.
Oт 2019-та насам в реализация е проекта „Живот за птиците“, който ще продължи до 2022 година. В хода му са направени проучвания на опасни електропроводи в пет общини в област Благоевград – Гоце Делчев, Гърмен, Петрич и Сандански, както и три защитени зони – „Места“, „Славянка“ и „Мелнишки пирамиди“.
Най-много загинали птици има от вида обикновен мишелов – 7. По 5 са умрелите черношипи ветрушки и гарвани гробари. Сред жертвите на опасните електропроводи има и три бели щъркела, както и 3 големи ястреба, а също така и два малки ястреба и два орела змияри, обясни председателят на клона на БДЗП – Гоце Делчев Димитър Попов.
Най-опасен е електропроводът „Обидим“. Той е отнел живота на 8 птици. Други опасни съоръжения са „Садово“, „Огняново“, „Осиково“, „Рожен“, „Хаджидимово“, „Парил“, „Топлика“, „Ел тепе“ и „Лозеница“.
Проектът е имал за цел да се установят опасните електропроводи, както и да се извършат наблюдения за смъртността на птици от такива съоръжения и да се обезопасят щъркеловите гнезда.
„Предвижда се обезопасяване на електрически стълбове и жици чрез монтиране на изолатори и дивертори /маркиращи устройства/, които са светлоотразителни и ще бъдат видими за птиците. Рисковите щъркелови гнезда ще бъдат обезопасени. Очакваните резултати са намаляване на конфликта диви птици – електропроводи и смъртността на птиците като цяло, както и подпомагане гнезденето на белия щъркел“, поясни още Димитър Попов.
По думите му електропроводите крият опасности и за хората, а с реализирането на проекта ще се ограничат и прекъсванията на електрозахранването, тъй като при сблъсъците на птици в електропроводите спира и токът. А те се случват когато грабливите птици се спускат да ловуват или прелитат. Те много често не забелязват жиците и се блъскат в тях.