Скандалният директор на ДСК в Дупница Георги Зарев фаворит за шеф на Бюрото по труда в Дупница, ужилени клиенти: ДСК изгоря с 1 500 000 лв., сега пожари и в БТ ли ще гаси прокуратурата?

Нели Карипова

Скандалният директор на ДСК в Дупница Георги Зарев от 2010- 2012 година, когато банката беше на път да фалира, заради произволно раздадени кредити от порядъка на над 1 500 000 лв. с фалшиви подписи на банкови чиновници, е на път да стане шеф на Бюрото по труда в Дупница, сигнализираха ужилени от времето на Зарев клиенти на банката. Той ще мери сили с шефа на Социално подпомагане Виолина Лазова и доскирошния главен директор в ДАМТН Нели Карипова, бивш председател на Общинския съвет в Бобов дол.

„Няма ли да избухне в Бюрото по труда истински финансов пожар, истина ли е, че Георги Зарев е човек на общинския лидер на ГЕРБ в Дупница Ивайло Константонов и приближения му общински съветник Емил Гущеров, получил ли е Ивайло Константинов кредит от ДСК на стойност над 400 000 лв. Истина ли е, че постът е политически, че общинското ръководство на ГЕРБ в Дупница решава кой да го заеме, предрешен ли е?“ – питат наши читатели поради плъзнало безпокойство из Дупница. Тримата бяха потърсени за коментар, но не бяха открити, а телефоните им даваха непрекъснато заето, те запазват правото си на отговор.

Сагата по източването на банката стартира през 2010 година и до ден днешен аферата остава неразплетена, а парите не са възстановени, макар че прокуратурата и съдът тръгнаха по петите на известни бизнесмени и банкери, един от многобройните случаи е фрапиращ, събират се годни доказателства. Любопитна подробност е, че съпругата на един от бизнесмените, Петър Чавдаров – Жулиета, е служител в ДСК и работи дълги години, а вероятно и до днес в банката.

Дупнишкият шивашки бос Петър Чавдаров източил над 800 000 лв. от скандалния дупнишки клон на ДСК чрез кредити срещу бутафорни ипотеки на имущество

Чавдаров е ипотекирал пустеещи сгради, плевни и земеделски имоти с нищожна цена, но от ДСК ги приемали, че все едно са дворци. Чавдаров е от най-големите длъжници на ДСК. От прокуратурата съобщиха, че той е изтеглил 880 000 лева срещу нищожна ипотека от изоставени, пустеещи, нищо не струващи стопански постройки. Спрямо него банката не е предприела никакви действия за възстановяване на сумата, въпреки че не е погасявал вноските. Част от потърпевшите твърдят, че са заплашвани – ако подадат сигнал в прокуратурата или в полицията, сериозно ще пострадат. Срещу Чавдаров са заведени над 100 иска от ограбени шивачки, работили за него, но останали без заплати за месеци наред. Част от исковете са уважени, Чавдаров е осъден да плати над 150 000 лв.

В ДСК-Дупница се въртят невероятни афери, сигнализираха в редакцията „ужилени” от банката.

Без да съм бил никога клиент на Банка ДСК, се оказа, че им дължа 23 000 лв., обяви Светослав Спасов от Дупница и разказа подробно в писмо до редакцията за „огъня”, на който се пече:

Без да съм ползвал никога услугите на ДСК, получих две писма, че дължа на банката 23 000 лева. Като мен са още 15 души, но те мълчат. Проведох среща с шефа на банката Георги Зарев. Той ме помоли да не вдигам шум и цялата работа ще се оправи. Написах две писма до него и му ги връчих лично. Оказа се, че ги е хвърлил в коша и не фигурират в деловодството на банката. Заради кредита, който никога не съм теглил от ДСК, ми спряха заплатата и ме уволниха от работа.

Прокуратурата в Дупница разследва грандиозен банков скандал. По предварителни данни по схемата са източени крупни суми. Служители са използвали документи с невярно съдържание и са теглили кредити от Банка ДСК в Дупница. Ползвали са спрени фирми на местни бизнесмени, собствениците са използвани за поръчители без тяхно знание. Проверява се дали чиновниците на дупнишкия съд са съдействали, откъдето са взимали информация за актуално състояние на фирмите, и дали имат дългове.

Титулярите на кредитите са имена на известни личности, между които и медицинска сестра. 1 година не са обслужвани кредитите и банката предприема действия за събирането им както от длъжника, така и от поръчителя. Така лъсва истината, че поръчителят, без да знае, е станал гарант. Титулярят – длъжник по кредита, действал с подправен подпис и с изфабрикуван печат, това е установено с експертизи в РУП-Дупница, разказва потърпевшият Светослав Спасов. Той продължава:

Аз съм осъден да платя 23 000 лева на Банка ДСК. Бях шокиран и едва не получих инфаркт, когато у дома получих постановлението. Това беше шок за мен, бяха ми запорирали сметките, едва овладях бурята, която ни връхлетя като торнадо в семейството. Тормозът върху мен е от 2008 година. Аз веднага отидох при шефа на банката Георги Зарев и му съобщих за случилото се, за това, че неговият служител Илиян Илиев е злоупотребил с мои документи и е фалшифицирал подписа ми, което беше установено чрез три експертизи, и че банката е разрешила кредит, който е предоставен на медицинската сестра Росица Айдаричка и на нейната едноименна фирма ЕТ „Росица Айдаричка – Росита“, а мен по неведоми пътища са ме писали за поръчител. А моята фирма не извършва дейност повече от 5-6 години.

На въпроса към Илиян Илиев как така ме е писал като поръчител, защото това става само при задължително присъствие на кредитен инспектор – неговото и моето, ми отговори: „Не сме те викали, защото си разписал в кафето до банката, където г-жа Айдаричка ти донесе нужните документи“. Нито познавам г-жа Айдаричка, нито съм бил в което и да било кафе, но той внушава неистини. Аз не бих искал да въвлека банката в скандал и затова помолих да бъде изчистено името ми от тези задължения поради явната измама на служител на ДСК. И съобщих също така в писмен вид всичко това до директора Георги Зарев, това беше още през 2010 година. Казах му, че ще подам жалба в прокуратурата срещу банката, ако не ме освободят от този кредит, който съсипа живота на семейството ми.

Знам, че в България много трудно се постига справедливост и че това може да ми коства живота. Въпреки това получих отново заповед от съдия-изпълнител за конфискация на имуществото ми. Ходих втори път до Георги, а той ми каза: „Е, спокойно де. Те и моя подпис фалшифицират. Ще оправим работата, не се бой. Няма страшно“.

Пуснах втора жалба в писмен вид, пазя си копие от жалбите. Но пак получих заповед за пристъпване към конфискация. Оказа се, че Георги Зарев е хвърлил моите жалби в коша за боклук и не са заведени в деловодството на банката.

Най-любопитното е, че подписа ми добре са изфабрикували, копието на печата, което са направили, също е перфектно, обаче моето беше направено с дефект – една от буквите липсваше още от самото начало и така в полицията установиха, че всъщност моят печат и моят подпис не стоят под документите.

Учудвам се защо Росица Айдаричка не е привлечена като обвиняем и производството по моя случай е спряно, след като е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител. Значи известно е кой е взел парите – Росица Айдаричка, която ме е посочила за поръчител с банковия служител. Обаче не е ясно кой е измамникът и делото е спряно. По моя случай са разпитани Петър Чавдаров, Илиян Илиев, Георги Зарев, Росица Айдаричка, назначена и изготвена е криминалистическа и графическа експертиза, при проведените оперативно-издирвателни мероприятия и следствени действия не е установен извършителят на деянието, пише в постановлението. Старши разследващ полицай Вероника Фотева заедно с оперативен работник от РУ на МВР – Дупница, съгласувано с наблюдаващия прокурор Славка Димитрова, са изготвили план за провеждането на оперативно-следствени мероприятия. Признават, че трябва да се продължи работа след спиране на наказателно производство, но развитие по случая няма.

Нямам пари да си търся правата по частен път. Ако заведа дело за причинената ми вреда, сумата, която трябва да внеса за начало на делото, трябва да бъде минимум 4 процента от стойността на моята претенция, а аз нямам пари. Очаквам прокуратурата да си свърши работата и да бъда конституиран като частен ищец, заключи Св. Спасов. Прокурорите, които работят, са Славка Димитрова и Ивайло Василев, който е повдигнал обвинение срещу бившите служители на банката Виктор Кабакчиев и Илиян Илиев. Кабакчиев и Илиев бяха потърсени за коментар, но отказаха.

Георги Зарев, който вече не е директор, е оставен на работа в Банка ДСК в Дупница като експерт. Неговият пост временно се заема от банкер от благоевградския клон. Разследването продължава, то ще разкрие каква е общата сума, източена от банката чрез измамната схема.

Част от хронологията:

Едър предприемач от Дупница с подправени документи прави опит да източи крупна сума от ДСК, грози го лишаване от свобода от 3 години

С подправени документи дупнишкият предприемач Калоян Пъшев прави опит да вземе нов кредит от добилата скандална слава Банка ДСК-Дупница, стана ясно през септември 2012 година. Калоян Пъшев предоставял на подсъдимия вече инспектор от ДСК Илиян Илиев фалшиви документи за получаване на кредитна линия. Илиян Илиев е приел серия фалшиви документи от дупничани, на които е раздал десетки и дори стотици хиляди левове, за което е изправен пред Дупнишкия районен съд. За да получи нов кредит, Калоян Пъшев трябвало да представи актуални документи, доказващи финансовото състояние на фирмите му, с които да удостовери наличие или липса на задължения. Калоян Пъшев предоставил 3 удостоверения пред Илиян Илиев, които представил, че са му издадени от териториалната дирекция на НАП-Кюстендил. В документите е записано, че търговското му дружество няма задължения. Разследване на прокуратурата установява, че служители на НАП действително са издали удостоверенията, но не на Калоян Пъшев, а на лицето Димитър Петров, никому неизвестен дупничанин. Прокуратурата установява, че номерът на тези удостоверения съществува, те са издадени, но името на Димитър Петров е подправено, то е заличено и на негово място е изписано името на Калоян Пъшев. Пъшев е знаел, че документите са неистински, поради което е подведен под наказателна отговорност за престъпление по член 316 и във връзка с член 308 за ползване на документи с невярно съдържание. За това престъпление се предвижда лишаване от свобода до 3 години. Пъшев до момента не е осъждан, затова районната прокуратура в Дупница е внесла постановление за освобождаване от наказателна отговорност, като се позовава на член 78. Завчера Калоян Пъшев получи присъда от 1000 лв. глоба за документно престъпление. Прокуратурата установява, че едрият дупнишки предприемач има огромни задължения, възлизащи на 5-цифрена сума. Цифрата не се съобщава, тъй като информацията е конфиденциална. Пъшев стартира бизнес в Дупница с къща за недвижими имоти “Неда”. Търговията потръгна преди кризата. От 6 години Пъшев не е влизал в къщата си за недвижими имоти в центъра на Дупница. Той разви мащабна строителна дейност във и извън Дупница. Успя да построи 3-4 жилищни кооперации в центъра на град Дупница, които са едни от най-красивите.  Калоян Пъшев беше един от най-добрите приятели на показно застреляните дупнишки бизнесмен Пламен Мавров-Гипса. Калоян Пъшев е семеен, в брака си има две красиви деца, които до миналата година печелеха всички конкурси за красота в България и извън страната. По средата на септември съдията от Районен съд-Дупница Илияна Димова върна за ново разследване делото срещу двамата кредитни инспектори Виктор Кабакчиев и Илиян Илиев, източили стотици хиляди левове от Банка ДСК, прокурори в Дупница са гневни, защото смятат, че съдийката подценява нанесения удар на банката и клиентите й. Обвинител №1 в процеса Ивайло Василев протестира решението на Димова пред състав на Кюстендилския окръжен съд, до един месец съдът в областта решава има ли делото нужда от набиране на още доказателствен материал, или събраният е достатъчен, за да вкара извършителите на престъплението зад решетките. Сред ужилените дупничани от двамата са даже и високопоставени служители на полицията и фармацевтичния гигант „Актавис”. Любопитна подробност е, че инспекторите са напуснали по собствено желание банката и вече са с нови работни места. Илиян Илиев е приет на работа в банка „Алианц” в Дупница. Клиенти на банката са „на нокти” и тръпнат от ужас пред мисълта, че може да изгорят като клиентите на ДСК в Дупница. Лично председателката на Дупнишкия районен съд Ели Скоклева пък освободи от наказателна отговорност бизнес дама от София, източила с фалшиви документи 22 600 лв. Илияна Михалкова се възползвала от небрежността на инспекторите на скандалния клон и прибрала огромната цифра. Сумата е само една капка в сравнение с факта, че с помощта на инспектори на ДСК – Дупница са източени близо 1 000 000 лв. от сметките на банковия клон в Дупница. Скоклева приложи любимия за всеки престъпник член 78А от НК, изкован и специално замислен за големи играчи от подземния свят. Прословутият член освобождава от наказателна отговорност всеки, престъпил закона, ако е хванат в крачка за първи път, тоест не е осъждан. Съдът освобождава от наказателна отговорност Михалкова и й налага административно наказание „глоба” в размер на 1000 лева. Дупнишкият съд я призна за виновна в това, че на 12.12.2008 г. в град Дупница в рамките на работното време на „Банка ДСК” ЕАД – клон Дупница е съставила неистинска ценна книга – запис на заповед за сумата от 22 600 лв., като подписала като поръчител Любен Иванов за сумата от 22 600 лв. и го е употребила на 12.12.2008 г. пред „Банка ДСК” ЕАД – клон Дупница, за да докаже, че съществува право на вземане за сумата от 22 600 лв. Съдът я признава за невиновна в това, че на 12.12.2008 г. в град Дупница е съставила неистински частен документ – Договор за кредит №517/12.12.2008 г., като е подписала като поръчител по договора Любен Иванов и го е употребила пред „Банка ДСК” ЕАД, за да докаже, че съществува правоотношение по договор за кредит за инвестиционни цели в размер на 20 000 лева. Съдът счете, че това е престъпление по чл. 309, ал. 1 от НК, като на основание чл. 304 от НПК я оправдава по повдигнатото обвинение. Така съдът признава подсъдимaта за невинна в това, че на 12.12.2008 г. в град Дупница е потвърдила неистина в частен документ.

Дупнишки съдия разтакава дело за источени милиони от ДСК.

През 2012/септември/24 съдията от Районен съд-Дупница Илияна Димова върна за ново разследване делото срещу двамата кредитни инспектори Виктор Кабакчиев и Илиян Илиев, източили стотици хиляди левове от Банка ДСК, прокурори в Дупница са гневни, защото смятат, че съдийката подценява нанесения удар на банката и клиентите й. Обвинител №1 в процеса Ивайло Василев протестира решението на Димова пред състав на Кюстендилския окръжен съд, до един месец съдът в областта ще реши има ли делото нужда от набиране на още доказателствен материал, или събраният е достатъчен, за да вкара извършителите на престъплението зад решетките. Както “4ВЛАСТ” информира, банковите чиновници са обвинени в съставяне на неистински документи, с които са ощетили десетки поръчители по кредити. Чрез афери от банката са източени над 1 000 000 лв., те не могат да бъдат възстановени, защото са обезпечени с фалшиви ипотеки – пустеещи сгради и земеделски земи. Сред ужилените дупничани от двамата са даже и високопоставени служители на полицията и фармацевтичния гигант „Актавис”. Любопитна подробно е, че инспекторите са напуснали по собствено желание банката и вече са с нови работни места. Илиян Илиев е приет на работа в банка „Алианс” в Дупница. Клиенти на банката са „на нокти” и тръпнат от ужас пред мисълта, че може да изгорят като клиентите на ДСК в Дупница. Съдия Димова получи една от най-ниските оценки на изпита за съдии в Специализирания съд. Тя доби популярност със серия съдебни дела със странни заключения, по едно от които – делото “Панчо Панайотов” за предоставяне на 20 000 лв. на съпругата си от ВиК, беше наказана. Но кутийка от дъвки, натъпкана с амфетамин в целофанчета, препънали дупнишката районна съдийка Илияна Димова по пътя й към Апелативния специализиран наказателен съд, за който тя кандидатства в края на 2011 година, съобщиха от Висшия съдебен съвет. В едно от дупнишките дела, които гледала през 2011 г., съдия Димова окачествила кутийката като “вещ, която не е индивидуализирана” въпреки надписа “Ментос” върху картонената опаковка и описаната обстойно по грамаж дрога в нея.

По друго дело съдия Димова писала, че не е ясно къде се намира един от процесуалните автомобили, който бил претърсен от органите на реда, въпреки че колата по време на цялото дело си стояла чинно паркирана пред РПУ-Дупница.

Тези и други прегрешения по съдебни дела на съдия Илияна Димова били огласени пред ВСС от шефа на Окръжен съд-Кюстендил Мирослав Начев и заместник окръжния прокурор Камелия Стефанова. Според Стефанова освен това през последните години съдийката не била одобрила множество протоколи за претърсване и изземвания с формални мотиви. Такъв бил случаят с отказа й да одобри част от протоколите за изземване от дома на популярните дупнишки бизнесмени Пламен Галев и Ангел Христов. По този повод през 2008 г. Димова отнесе публично няколко обидни квалификации от заместник градския прокурор Роман Василев и трябваше ВСС да се меси във взаимоотношенията им и да ги помирява писмено.

Според главния инспектор на ВСС Анна Караиванова цитираните нарушения затвърдили в нея и в по-голяма част от колегите й във ВСС мнението, че Димова се справя с работата си формално и злоупотребява с несъвършенствата на закона. Караиванова постави под съмнение и знанията на съдия Димова пред изпитващите я в конкурса за спецсъдия. Според нея буди недоумение как дупнишката магистратка за броени дни е успяла да усвои така добре материала, че при оценка от 3,90, изкарана при първото й участие в конкурса, втория път получила 4,80. Според източниците твърдата позиция на Караиванова, че дупничанката няма място в спецсъда, довела до решението на ВСС да не я назначи. В противен случай тя вече щеше да е в София, защото по успех Димова се класира на избираемото пето място за 8-те щатни бройки в Специализирания наказателен съд.

Величка Шопова

Само 15% от домовите кражби стигат до съд, снахата на следовател №1 на Дупница Любомир Цветков – Мария, оправдана за кражба на 100 бона от ДСК, колежката й поела вината.

Прокурор №1 на Дупница Величка Шопова посочи в отчета за 2012-а година

Рецидивистът Манол Вучков с 18 присъди съди прокуратурата от затвора

3,2% от общо приключилите дела в Дупница са завършили с оправдателна присъда, сочи отчетът на районната прокуратура за 2012 г. Голяма част от оправданите лица веднага внасят жалба в съда срещу обвинението, каза още районен прокурор В. Шопова. Тя посочи за пример случая с небезизвестния крадец Манол Вучков, който е съден общо 18 пъти, като и в момента е в затвора с мярка за неотклонение „задържане под стража”. Прокуратурата не е успяла да докаже съучастието му при ивършена през м.г. кражба и съдът го оправдава по това обвинение. Името на Вучков нашумя отново през 2012 г., когато в софийската му квартира бяха открити материали за изработването на самоделна бомба в домашни условия, подготвяна за убийството на служителя от РУП – Бобов дол Марио Миланов. Както знаете, при обиска бяха открити и наркотични вещества за наркопазара, поради което на лицето е постановена и мярката за неотклонение. „Данните от отчета сочат, че има нарастване на образуваните съдебни производства през 2012 г., като те са 1509, докато предходната година са с 58 по-малко. Това се дължи на по-активната работа от страна на полицейските управления, но за съжаление все още има ниска разкриваемост при домовите кражби. Почти всяко семейство е пострадало от такива набези, но до съд стигат съвсем малко такива дела”, коментира още Шопова. Едва 15% от подадените жалби за окрадено имущество стигат до съдебната зала. От образуваните 758 досъдебни производства по чл. 194 – 197 само 124 са завършили с прокурорски акт и дело. Другите са останали неразкрити, сочи статистиката. Недостатъчен напредък при разследвания за престъпления срещу стопанството, присвоявания и злоупотреби с еврофондовете отчете районният обвинител. 48 са внесените дела срещу разпространители н алкохол и цигари без бандерол, като голяма част от извършителите са заловени на Е-79. Отсечката на главния път, минаваща през Дупница, е и лобното място на разпространители на наркотици, пътуващи от Петрич за столицата. Те са били заловени с трева, готвена са столичния пазар. Образуваните дела по чл. 354 „а”, касаеща наркоразпространението, са с 22 повече от 2011 г. 51 са и делата за ползвалите незаконен ток роми, предимно от ул. „Джерман”, които освен глобата ги грози и ефективна присъда до 6 г.  Като плюс отчетоха обвинителите внесените дела срещу банкови служители от ЦКБ и ДСК. През 2012 г. бе заведено дело за кражбата на 100 000 лв. от сметки на клиенти на Централна кооперативна банка, като подведени под отговорност бяха Даниела Колчакова и Мария Цветкова. В хода на делото стана ясно, че Колчакова се е признала за виновна, разкривайки и как е ползвала паролата на своята колежка Цветкова, за да влиза в акаунтите на техни клиенти и да присвоява пари. Касиерката е оневинена напълно, тя е снахата на бившия шеф на следствието в Дупница Любомир Цветков – Мария. Даниела Колчакова е обяснила, че успяла да научи паролата на Мария Цветкова и да я използва предимно в обедните часове, когато Цветкова е била извън банката на обедна почивка. „Това бе доказано категорично и при направените експертизи. Ние бяхме образували производство по чл. 203, което е от компетенцията на КОП, но колегите от окръжната прокуратура върнаха делото с обвинения по чл. 202 и то ще се гледа при нас. Колчакова е успяла да възстанови едва 20 хил. лв. от цялата сума, другите липси са покрити от банката. Ето защо тя не може да сключи споразумение с нас и я грози присъда до 10 г. лишаване от свобода. Съжалявам, че е самотна майка, но престъплението е много голямо и тя трябва да понесе своята отговорност. И все пак е много по-добре от първото обвинение, тъй като там присъдата щеше да бъде от 10 до 20 години”, уточни прокурор Шопова. Другият скандален случай със замесени банкови служители е този на Виктор Кабакчиев и Илиан Илиев за изготвяне на документи с невярно съдържание. Въпросните двама служители успяха да ужилят над 30 души, станали поръчители за кредити над 15 хил. лв. Да припомним, че двамата ксерокопирали подписите на въпросните поръчители и променили кредитните линии на клиенти на банката. Тъй като в хода на разследването не е могло да се докаже категорично, че става въпрос за изготвяне на анекси към тези кредити с цел облагодетелстване, двамата няма да отговарят за тежки финансови престъпления, допълни Шопова. Адвокат Юлия Динева бе категорична, че 98% от делата, заведени от нейните клиенти, са спечелени. Тя представлява 20 от поръчителите.

Бивши служители на ДСК-Дупница застанаха пред съда заради фалшификация на кредитни договори

Filed under: Дупница | 

Бивши служители на клона на ДСК в Дупница бяха изправени вчера пред съда заради фалшификация на банкови документи, целяща лично облагодетелстване. Виктор Кабакчиев и Илиян Илиев съставили фалшив анекс към договор за кредит с търговеца Николай Котев. За да рефинансират необслужвана сума от кредит в размер на 10 000 лв. със сума от 20 000 лв., „банкерите” сканирали подписите на поръчителите. Освен това ксерографирали документа. Фалшификацията довела до непогасяване на кредита и налагане на запори на имущества на поръчителите, които ще бъдат разпитвани на следващото съдебно заседание. Тогава ще бъдат разпитвани и получилият заема Николай Котев, бившият директор на банковия клон и регионалният мениджър в Благоевград. Двамата подсъдими дължат на банката над 100 000 лв. Срещу тях са заведени още 3 дела от поръчители на кредити, станали обект на измамата им.

ГАВРА!!!Зоркото редакционно фотооко засне: Адвокат на Братя Галеви и банкери се заливат от смях минути след като прецакаха съдия Мая Гиздова и прокурор Ивайло Василев с измислена заетост

Filed under: Дупница | 

 Адвокатът на Братя Галеви Александър Райнов отложи  мегадело в Дупница за крупна банкова измама с мотива за визуално отсъствие от града. Той трябваше да защитава кредитни инспектори от ДСК, които завлекли банката с над 100 000 лв. и предизвикали шок у десетки дупничани, които, без да знаят, са станали поръчители и длъжници на инфарктни суми.

Секунди след като клиентите му Виктор Кабакчиев и Илиян Илиев обявиха пред съда, че искат отлагане на делото  поради отсъствието на адвоката си, те се срещнаха с Райнов пред съда, който специално ги чакаше, за да чуе как е минал номерът. Тримата толкова оживено и с богати жестове разговаряха, че в радиус от 100 метра всички научиха как съдия Мая Гиздова и прокурор Ивайло Василев са преметнати. Дваме по-рано Райнов е уведомен лично от съда и дал съгласие ,че ще се яви в залата.

Делото нашумя миналото лято през юли и вестник ни пръв разкри скандала по сигнали на читатели. Тогава  прокурор Василев започна разследване на крупни банкови афери по източени над 1 500 000 лв. от инспектори в комбина с дребни търговци в Дупница.

Водят се паралелно няколко дела, в които са замесени имената на Виктор Кабакчиев и Илиян Илиев. Особено фрапиращ е случаят с бизнесмена Петър Чавдаров, на когото са предоставени над 1 000 000 лв. срещу фалшиви ипотеки.

В други случаи са отпускали кредити без поръчители, а в трети случаи са давали пари на лица с поръчители без тяхно съгласие и знание.

Банката е претърпяла огромни вреди заради необезпечените кредити, раздадени на над 70 души, в списъка на ужилените „поръчители” са и полицаи от РПУ-Дупница, и шефове от местни предприятия.

В ход е и дело срещу столичната кримка Танер Хашимов, който с фалшиви пълномощни и със съдействието на кредитния инспектор Илиян Илиев е изтеглил от името на трети лица 3 кредита – един за 30 000 лв. и два за по 15 000 лв. Хашимов е действал целенасочено и в условията на продължаващо престъпление, категоричен е прокурор Василев.

Парадоксалното е, че Виктор Кабакчиев е на работа в община Дупница, а Илиян Илиев е на работа в банка „Алианц” и дупничани се чудят коя институция ще „изгори” първа.

Адвокат Райнов беше защитник на Братя Галеви и тяхната банда, но не успя да ги избави от затвора. Това е трети пореден фалстарт на делото „ДСК” и отработена стратегия на десетки адвокати поради вратички в закона, даващи възможност на скандални дела да приключат без присъда поради изтичане на давностен срок.

Ден след като шефът на съда в Дупница Ели Скоклева ги оправда:Бившият служител на ДСК-Дупница Виктор Кабакчиев застава пред съда по ново обвинение за присвояване за 16 бона, броил ги на Цветелина Николова

Filed under: Дупница | 

Прокурор Ивайло Василев категоричен: И двамата са виновни за присвояване на чужди пари без правно основание

62-01-81--01-14-08.05.2013 copyПрокурорът Ивайло Василев повдигна трето обвинение по разплитане на мошеническа схема за над 1 млн. лв. Подсъдимият по новия обвинителен акт е отново бившият инспектор от ДСК Виктор Кабакчиев. Новият удар не е срещу клиенти на банката, а срещу самата банка за 16 000 лв. Обвиняемият Кабакчиев работи като компютърен оператор в „Информационно обслужване” АД – Кюстендил.OLYMPUS DIGITAL CAMERAДоскоро той беше общински служител в екипа на Атанас Янев. Заедно с него обвиняема е и Цветелина Николова, която работи като крупие във „Виолкс Груп” ЕООД.

Поредното обвинение Ивайло Василев им спретна за това, че на 18.10.2007 г. в офиса на Банка ДСК-Дупница чрез съставяне на преправен документ, представляващ удостоверение за доход на поръчител по кредит на микропредприятие, издадено от фирма „Искабул” АД на Асен Пишимаров, Кабакчиев е заличил в графата „получава нетен месечен доход” оригиналния текст и е написал ръкописния текст „428,56 лв.”. Така Кабакчиев съзнателно дал възможност на Цветелина Николова чрез фирмата й ЕТ „Цветелина Йорданова” да получи без правно основание 15 840 лв., собственост на ДСК, с намерение противозаконно да го присвои.

Прокурорът е категоричен, че ударът е в големи размери над 50 пъти минималната работна заплата към момента – 2007 г. в размер на 180 лв. Заедно с Кабакчиев пред съда Николова ще отговаря за сумата 16 476 лв. към 2014 г., тъй като ги е получила без правно основание чрез фалшив договор за кредит.

По случая има ангажирани над 10 свидетели, вещо лице и куп веществени доказателства от Банка ДСК. Кабакчиев и Николова са с мярка да неотклонение „подписка”.

62-01-81--ULI-3-ELI-SKOKLEVAБившият банкер Виктор Кабакчиев е легенда в бизнес средите. В много от престъпните схеми той е действал с колегата си Илиян Илиев, който в момента е експерт с множество отличия в банка „Алианц”. В едно от последните си престъпления двамата бяха сканирали подписите на благоевградски ДСК шефове и раздали кредити за стотици хиляди левове. Така успели да ужилят миньора Иван Боцев, Здравко Колев и Борис Христов, които се оказаха длъжници на банката.

258-01-04-maq gizdovaДелата обаче срещу престъпното дуо Кабакчиев-Илиев се отлагат с разрлични адвокатски трикове.

Зоркото редакционно фотооко засне как адвокат на Братя Галеви и двамата банкери Илиян Илев и Виктор Кабакчиев се заливат от смях минути след като прецакаха съдия Мая Гиздова и прокурор Ивайло Василев с измислена заетост.

Както вестник „Вяра” писа, адвокатът на Братя Галеви Александър Райнов отложи мегадело в Дупница за крупна банкова измама с мотива за визуално отсъствие от града. Той трябваше да защитава кредитни инспектори от ДСК, които завлекли банката с над 100 000 лв. и предизвикали шок у десетки дупничани, които, без да знаят, са станали поръчители и длъжници на инфарктни суми.

Секунди след като клиентите му Виктор Кабакчиев и Илиян Илиев обявиха пред съда, че искат отлагане на делото поради отсъствието на адвоката си, те се срещнаха с Райнов пред съда, който специално ги чакаше, за да чуе как е минал номерът. Тримата толкова оживено и с богати жестове разговаряха, че в радиус от 100 метра всички научиха как съдия Мая Гиздова и прокурор Ивайло Василев са преметнати. Два месеца по-рано Райнов е уведомен лично от съда и дал съгласие, че ще се яви в залата.

61-04-81 -ILIAN ILIEV copyДелото нашумя миналото лято през юли и вестник „Вяра” пръв разкри скандала по сигнали на читатели. Тогава прокурор Василев започна разследване на крупни банкови афери по източени над 1 500 000 лв. от инспектори в комбина с дребни търговци в Дупница.

Водят се паралелно няколко дела, в които са замесени имената на Виктор Кабакчиев и Илиян Илиев. Особено фрапиращ е случаят с бизнесмена Петър Чавдаров, на когото са предоставени над 1 000 000 лв. срещу фалшиви ипотеки.

В други случаи са отпускали кредити без поръчители, а в трети случаи са давали пари на лица с поръчители без тяхно съгласие и знание.

Банката е претърпяла огромни вреди заради необезпечените кредити, раздадени на над 70 души, в списъка на ужилените „поръчители” са и полицаи от РПУ-Дупница, и шефове от местни предприятия.

В ход е и дело срещу столичната кримка Танер Хашимов, който с фалшиви пълномощни и със съдействието на кредитния инспектор Илиян Илиев е изтеглил от името на трети лица 3 кредита – един за 30 000 лв. и два за по 15 000 лв. Хашимов е действал целенасочено и в условията на продължаващо престъпление, категоричен е прокурор Василев.

Парадоксалното е, че Виктор Кабакчиев е на работа в община Дупница, а Илиян Илиев е на работа в банка „Алианц” и дупничани се чудят коя институция ще „изгори” първа.

Адвокат Райнов беше защитник на Братя Галеви и тяхната банда, но не успя да ги избави от затвора. Това е трети пореден фалстарт на делото „ДСК” и отработена стратегия на десетки адвокати поради вратички в закона, даващи възможност на скандални дела да приключат без присъда поради изтичане на давностен срок.

Припомняме, че Илиян Илиев и Виктор Кабакчиев се отърваха с оправдателна присъда по едно от делата, водени срещу тях от ощетени поръчители на кредити. Както „Вяра” писа, районният съд в Дупница прецени, че двамата подсъдими за фалшифициране на банкови документи са невинни. Според шефа на съда Ели Скоклева участието им в подправянето на анекс към договор за кредит на едноличния търговец Николай Котев от Яхиново за недоказано. Прокуратурата се закани, че ще протестира остро до последна инстанция.

Обвинението срещу тях бе, че в периода 2007-2008 г. са сканирали подписите на поръчителите и ксерографирали документа, без да ги уведомяват. Целта на схемата била да се рефинансира необслужван кредит от 10 000 лева с нов от 20 000 лева.

Снимките:
1 Адв. Райнов обяви пред състав на съда, председателстван от Мая Гиздова, че обвиняемите Илиев и Кабакчиев ги няма в Дупница, а те го чакаха на входа и като видяха фотоапарата на вестника, усмивките им замръзнаха.

2 Ивайло Василев

3 Ели Скоклева

4 Мая Гиздова

5 Илиян Илиев




Вижте видеоканала ни:


1 COMMENT

  1. ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ ТОВА МОЖЕ ДА ГО НАПИШЕ САМО ЕДИН ЗАВЪРШЕН ИДИОТ И ПРИ ТОВА ПОЛУГРАМОТЕН

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here