Енергийният бос с интереси и в леката промишленост Димитър Стойков ще вдига вилно селище в Бараково. Проектът му обаче чака преценка за нуждата от оценка за въздействие на околната среда. Идеята, заявена чрез фирма „ФЕЦ Бараково“, е за изграждането на 6 жилищни сгради на имот с площ от близо 7 дка. Между къщите е предвидено да се направят вътрешни алеи и паркинг, което подсказва, че най- вероятно ще се строи затворен комплекс.
От документацията, подадена до РИОСВ, става ясно, че е подсигурено обезпечаването на обекта с електричество и вода. Отпадните води щели да се включат в изгребна яма, която ще бъде почиствана на базата на договор.
Проектът вече е имал проверка за управление на риска от наводнения от „Басейнова дирекция“. Проблем се оказва обаче, че теренът попада в обхвата на защитена зона по смисъла на Закона за биологичното разнообразие “Кочериново” за опазване на дивите птици. Затова инвестиционното предложение подлежи на преценяване на необходимостта от ОВОС. При направената проверка за допустимост в изпълнение се констатира, че реализирането на инвестиционното предложение е допустимо, но от екоиспекцията чакат документацията за ОВОС.
Собственикът на „ФЕЦ Бараков“ Димитър Стойков върти над 10 фирми с разнообразен предмет на дейност. От изграждане на соларни паркове до производство на облекла и бутилиране на напитки.
Преди около 2 години въпросът дали ще навреди на дивите птици забави проекта му за изграждане на МВЕЦ на промишления водопровод, захранващ с вода бившия Завод за хартия в кочериновското село Бараково. Тогава той получи разрешение за строежа след няколкогодишни съдебни дела, тъй като инвестиционното му намерение попада в защитена зона, свързана с дивите птици. Първоночално РИОСВ дава отказ за строежа. Все пак Стойков получава „да” от ВАС.














































































































