От 7 месеца промишлената зона е на сухо, с кмета Чимев помолихме МОСВ да се отпуснат поне 4куб. вода, отговорът беше не, това е геноцид
![]()
„Мощен протест с над 600 души под прозорците на министъра на околната среда и водите Емил Димитров ще организираме след края пандемията. Не може от 7 месеца да няма капка вода в промишлената зона на Дупница. Събрали сме две подписки, в едната са се разписали 200 човека, а в другата още 300. Това са все автотърговци и работещи в района, които искат оставката на Емил Димитров, ако водата не се пусне.“ Това съобщи председателят на Общинския съвет в Дупница Костадин Костадинов. Той заяви, че засега е убедил недоволните, че по време на пандемия не е редно да се протестира. „Това е равносилно на безредици и не е морално, още повече се създава риск за самите тях. Но ситуацията е по- страшна от пандемия в самата промишлена зона, където няма капка вода. Как е възможно това и то в условията на заплахата от коронавируса при положение, че министърът разписва определени количества на ТЕЦ „Бобов дол“, Палатово, Вик Дупница и Кюстендилска вода. Количествата за Пиперево и промишлената зона обаче отново са нула. Всички решиха проблема с водата, само не и в Дупница и промишлената зона. С кмета Методи Чимев писахме писмо до МОСВ още на 23 март. Най -учтиво помолихме да се отпуснат поне 4 куб. вода за промишлена зона. Едва вчера дойде отговор, в който Димитров казва не, няма да има вода. Какво иска той от автотърговците? То това не е режим, това е геноцид. Вчера ме нападна една бизнес дама от Пиперено. Каза ми „безсрамник, затова ли те избрахме, да стоим без вода?“ Добре че носих писмото с отговора на министъра и го показа. Поканих я на протест под прозорците на Димитров, веднага след като пандемията бъде отменена.
„Капка вода нямаме от 7 месеца. Ние се водим градска част, плащаме данъци, такси, а от месеци сме на сухо. Казват, че сме на режим, какъв режим, ние нямаме никаква вода. Само ограниченията заради коронавируса ни спират да излезем на протест.“, споделиха автотърговците Александър Здравков и брат му Валери Здравков, Росен Николов, Мирослав Ханджийски и др., които Костадинов беше събрал на среща в залата на Общинския съвет.
„В отговора на министър Димитров се казва, че вода за промишлената зона и село Пиперево ще има при достигане на обем на язовир „Дяково“ от 17,5 млн. куб. вода. В моментът обемът е 15,879 млн. куб. м. Миналата година на 1 април беше 13,120 млн. куб.м и въпреки това тогава водоподаването не беше прекратено. Сега министърът ще реши еднолично да пусне водата, за да изглежда като спасител. Тук служителите на „Напоителни системи“ не си вдигат телефона от страх, защото при едно от посещенията на екоминистъра те бяха викани в полицията да разговарят с него. Имаше обвинени в кражба на вода, а междувременно за други предприятия и ВЕЦ „Яхиново“ имаше осигурени количества. Всички знаем, че този ВЕЦ е най- големият консуматор на вода, а така и не разбрахме кой е неговият собственик. Навсякъде водната криза беше решена, само тук вода газим, а жадни ходим.“, каза Костадинов.
Припомняме, че в края на март със заповед на Емил Димитров бяха определени водните количества, които се допускат да бъдат използвани от язовир „Дяково“. В документа е записано, че едва 15,879 млн. куб. м вода има в язовир „Дяково“ или това е 44, 86% от обема. От тях могат да се ползват 7,879 млн. куб. Както е известно обемът на язовира е 35,400 млн. куб. м. С оглед на това е разрешено черпенето на общо 0,159 млн. куб. м. От тях 0,070 млн. куб. са за питейно- битово водоснабдяване за ВиК Дупница и още толкова за Кюстендилска вода. 0,015 млн. куб. са за ТЕЦ „Бобов дол“. От водата за централата 1095 куб. м ще са за Палатово, които минават през пречиствателната станция на теца.
0,002 млн. куб. са отпуснати на „Ай Ви Пи Комършъл“, от тях 907,17 куб. м за питейно водоснабдяване и 750 куб. м за пожарогасене. 0,002 млн. куб. за противопожарни системи ще има и за „Балканфарма“.
Очакванията в ТЕЦ „Бобов дол“ бяха от април да се реши проблемът с водата. Отпуснатото водно количество обаче е достатъчно само за хигиенни нужди, но не и за обезпечаването на работните процеси в централата. В момента от ТЕЦ „Бобов дол“ разчитат на водата от река Джерман. Тя обаче не е с нужните качества, което оскъпява технологичния процес. Директорът Емил Христов уточни, че годишно ТЕЦ- ът черпи 6 млн. куб. м вода или за нормалната работа са нужни по 0,5 млн. куб. на месец.
Публикувахте от 4власт – Информационна агенция в Петък, 10 април 2020 г.