От 9 месеца Министерството на околната среда и водите чака община Благоевград да постави измервателно устройство на тръбата, която захранва с минерална вода обектите, прикачени към т. нар. находище за минерална вода „Благоевград“. Това констатира Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” /БДЗБР/, която миналия месец е извършила 2 проверки по поредната жалба на бившия общински съветник Румен Калайджиев, че до хотела му не стига минерална вода. Констатацията за липсващия измервател бе направена през месец май миналата година, когато дирекцията за пръв път реагира на жалба на Калайджиев и още тогава даде предписание на община Благоевград да си купи такова устройство и да го монтира на тръбата. На 13 януари т. г. обаче проверяващите констатирали, че предписанието им е останало на хартия и устройството продължава да липсва, пише „Струма“.
На място и работещи били само измервателните устройства в шахтата след резервоарите, които отчитат ползваните водни обеми от фирмата на Калайджиев „Езерец“ ЕООД и от фирма „Кристо 2008“ ООД, която захранва с минерална вода банята. До 17 декември 2019 г. собственик на втората фирма бе общинският съветник Христо Ковачки, който обаче трябваше да я прехвърли на Роза Цонева заради въведеното изискване общинските съветници да нямат никакви бизнес отношения с общините, в които законотворчестват, а Ковачки е концесионер на община Благоевград.
При втората проверка на дирекцията на 27.01.2020 г. на резервоарите, акумулиращи минералните води от находището, е направена още една стара констатация, по която близо година никой не предприема нищо – тръбопроводите към двата хотела са поставени на различни нива, с което при понижаване на нивото на резервоара се нарушава равномерното подаване на вода към „Езерец“ ЕООД, чиято тръба е по-високо. И тази корекция би трябвало да се направи от общината, още повече че за същия тръбопровод към „Езерец“ самата община плати близо 400 000 лв. с идея също да стане ползвател на минералната вода, откарвайки я до душовете на общинския плувен басейн.
Санкциите за неизпълнените предписания на контролни органи започват от 2000 лв.
Друг сигнал, и то подаден от принципала на БДЗБР – Министерството на околната среда и водите, се спъна в „лошите метеорологични условия“, които попречили на проверяващите да видят какво има в чувалите, изхвърлени в река Струма под моста, свързващ главен път Е-79 и кресненското с. Ощава. Според официалния протокол от проверката тя станала на 29.01.2020 г. и била съвместно с представители на РИОСВ – Благоевград и община Кресна. Групата видяла, че във водното течение на Струма има изхвърлени чували, но времето било лошо, имало силно водно течение, а и чувалите били далеч от брега, така че проверяващите не успели да установят нито броя им, нито какво съдържат, признали са си проверяващите. Проблемът е решен по изпитания от екоинспекците метод – РИОСВ – Благоевград дало предписания на кмета на Кресна да се почисти замърсяването. Нито е търсен неговият автор, за да му бъде наложена глоба, нито се знае дали не става въпрос за токсични отпадъци, срещу които от няколко седмици е пропищяла цяла България.
Сред издадените през януари от БДЗБР 9 акта за административно наказание 7 са срещу ВиК ЕООД – Перник, които са един от главните виновници градът от ноември миналата година да е на воден режим. Първите 3 акта са за неспазване на изискванията относно начина на използване на водите от яз. „Студена”. Съгласно предвидените в Закона за водите санкции по всеки от актовете водното дружество ще трябва да плати между 10 000 и 25 000 лв. Другите 4 акта са за предоставяне на неверни данни от ВиК ООД – Перник в качеството му на експлоатиращо дружество за ползваните водни обеми за питейно-битово водоснабдяване на община Радомир. Санкциите и по тези актове са за хиляди левове.
Дирекцията е издала и 15 наказателни постановления, сред които са 2 за 4000 лв. на благоевградския Био ТЕЦ “Рубин 08“ ООД, 2 за община Хаджидимово също за 4000 лв., 1 наказателно постановление на „Кюстендилска вода“ ЕООД на стойност 2000 лв. и др.