236 подписа срещу депото в Джерман събра за 5 дни Борислав Тасков, рамо удари и депутатът Ибришимов

236 подписа са събрани в онлайн петицията срещу изграждането на депото в дупнишкото село Джерман, стартирана в събота от бившия кмет на селото Борислав Тасков. Интересното е, че преобладаваща част от подписите са от Дупница и София, едва 39 джерманци са подкрепили онлайн петицията. Подкрепата си е заявил и депутатът от Дупница Иван Ибришимов.
Като съобщихме, председателят на сдружение „Бъдеще за Джерман” Борислав Тасков стартира петицията.
„Призоваваме всички разумни и обичащи природата хора, да ни подкрепят с подписите си, за да спрем безумието на дупнишките управници, което ще доведе до трайно нарушаване на екологичното равновесие в района чрез замърсяване на въздуха, водата и почвата и ще застраши живота и здравето на живущите в околността. Ето и аргументите ни:
1. Избраният терен е стръмен, терасиран скат с денивелация 160 м. Намира се в земетръсна и свлачищна зона, с подвижни земни пластове, високи подпочвени води, отстои на 200 м. от река Джерман, на 250 м. от АМ „Струма“ и жп. линията София-Атина и на 350 м. от с. Джерман. Теренът се намира и в сервитутната зона на трансграничния газопровод за Гърция. Мястото представлява кватернерно свлачище, което при натоварване на терена с хиляди тонове отпадъци може да предизвика мощни, динамични процеси, срутища и свлачища, чиито последствия са непредсказуеми.
2. Опасенията ни се засилват от остарялата технология на обработка и депониране на отпадъците, която отдавна не се използва в Европа. По информация на живущите близо до действащите, идентични депа в Ямбол, Русе, Ловеч, Бургас и др. се наблюдава рязко нарастване на популацията от гарвани, плъхове, чакали, разпространява се смрад и зарази, което допълнително увеличава опасността от нарушаване на хигиенните и здравословни норми на живот за местното население.
3. Направените анализи на инженеро-геоложките, хидро-геоложки и геодинамични условия в района на разглеждания участък ги определят като изключително сложни за изграждане на дълбоки изкопи, дълготрайни съоръжения и осигуряването на дълговременната им устойчивост. Поради съображения от същите анализи трасето на АМ „Струма“, което при първоначален вариант трябваше да премине през този терен, бе изместено с около 3 км.
Ние, жителите на с. Джерман и Южното дупнишко поле смятаме, че правилното решение е построяване на модерен завод за преработка на битови отпадъци на подходящо за целта място. Заявявали сме несъгласието си многократно – с протести, блокиране на международния път за Гърция, подписки и др. За съжаление до този момент се борим с вятърни мелници в лицето на община Дупница, РИОСВ – Перник и МОСВ, които си прехвърлят топката и продължават с дейностите по стартиране на опасния проект.
Станете наши съмишленици и ни подкрепете, за да запазим чистия въздух, водата и природата в едно прекрасно кътче на България!
Ще изпратим петицията да Президента, Председателя на Народното събрание, Министър-председателя, Министъра на МОСВ, Омбудсмана на Р България, Комисаря по Околна среда към ЕК и Министъра на околната среда в Гърция.“- пише Борислав Тасков.
Кметската управа в Дупница спечели делото и на последна инстанция, спорът бе решен в полза на проекта за изграждането на депото в Джерман, който е за 7 700 000 лв. Договорът за отпускане на финансовия ресурс вече е подписан и текат процедури за събиране на оферти строителство, надзор, проектиране… в общината.
Последния протест на жителите на Джерман и съседните села срещу депото беше на 23 февруари, събраха се около 100 души.




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.