Председателят на Общинския съвет Ивайло Константинов: Предлагам депото да бъде в двора ми
Осем алтернативни места на скандалното депото за отпадъци представиха кметът на Дупница Методи Чимев и зам.-кметът Красимир Георгиев на пресконференция вчера. Председателят на Общинския съвет Ивайло Константинов беше категоричен: Предлагам депото да бъде изградено в двора ми. Знаете, че Пресевна инсталация в Дупница е мое предприятие, един от вариантите е депото да бъде изградено до оградата на предприятието ми, аз нямам нищо против, каза Ивайло Константинов с ясното съзнание, че депото е напълно безопасно. Константинов и Чимев разстлаха картата на община Дупница, на която бяха разчертани осем парцела за изграждане на депото.
Ние поехме ангажимент да предложим алтернативни места. И сега е моментът да ги съобщим. Подбрани са осем площадки, показателите са общо осем. Трябваше да се реагира бързо. Нашата цел е не целта, представена от червената депутатка, която се изрази нагло: „Има едни пари, които трябва да бъдат усвоени”, та искам да й кажа, че тези пари нито ги има, нито може да ги грабне някой.
Предлагаме осем алтернативи и искаме жителите на общината сами да изберат. Терените са разположени вляво от главен път Е-79 над автокъщите и над Пиперево, Тополница, Крайници, Самораново, един от които е в Дупница. Тези терени са в скалисти местности, което предполага оскъпяване на изпълнението. Има изисквания за мястото и едно от тях е площ от 110 декара.
На 21 юни се появи и друга възможност – земеделски земи, които бяха върнати към този момент.
Ивайло Константинов каза, че вече всички сме наясно, че такъв център трябва да бъде реализиран. Ако не бъде изграден, ще трябва да плащаме шест пъти по-високи цени. Така че интерпретациите на тема „да го има – да го няма” са във вреда на града и срещу гражданите на Дупница. Всички знаете, че община Дупница при предния мандат е поела ангажимент пред сдружение „Рила еко” да предостави площадка за реализиране на проекта. И отказът води до регресни претенции на всяка една от тези общини, жителите й да плащат 5-6 пъти по-високи цени. Ние имаме писмените откази на всички общини да предоставят такава площадка. Ние едва ли не сме се съгласили доброволно. Площадката е предоставена от екипа на екскмета Атанас Янев. Трябва да се знае, че този проект има бюджет и той е около 30 000 000 лв. Не защото ние така сме го поискали, а защото депото в Кочериново беше разделено на две и бюджетът беше разделен на две. Имаме пределна граница от средства, в които трябва да се вместим. През месец април, когато в рамките на две седмици трябваше да излезем със становище, имаше точно две възможности за реализация на този проект и те бяха предоставени – площадките в Крайни дол и Джерман-Грамаде. С неимоверни усилия на 21.06. ни бяха предоставени допълнителни терени. Тези терени и до ден днешен нямат акт за общинска собственост. Всеки момент очакваме поканата от МОСВ и имаме точно 30 дни, за да депозираме свой идеен проект. Всяко предпроектно проучване изисква срок от около 40 дни. Ние не бихме могли да ги представяме, ако нямаме бърза възможност за реализиране.
Третата площадка е над село Пиперево, доста над Блатино. Това е терен, който почти няма почва. Строителните мероприятия ще изискват сериозни взривни мероприятия. Приблизителната стойност на този проект би била около 40 000 000 лв. Допълнително утежняващо обстоятелство е, че трябва да изградим и нов път. Четвъртата алтернатива е след язовир Дяково, в близост до бившите казарми на Тополница. Там има друг проблем, терените са достатъчни, но има река, името й е Табачица, което е изключително утежняващо обстоятелство. Затова може да ни бъде отказано, е мнението на консултантите.
Петият терен е свързан с изключително висок наклон, отново има река и тя минава по средата на дерето. Депото трябва да се построй върху скала, което касае скъпи взривни мероприятия. Двата последни варианта са свързани с изграждане на пътища от около 7 км от Е-79. Стойността на тези обекти ще бъде около 43 000 000 лв. Шестата възможност е над с. Крайници – на 4 км от селото в планината Верила. Високопроходим терен, довеждащ път от около 8 км и стойност на проекта около 43 000 000 лв.
Седми вариант е в с. Самораново, площадката отстои на 700 м от селото, на 1300 м от с. Ресилово и на 1800 м от с. Яхиново. Тук има голям проблем. Възможно е да попада в санитарно-охранителна зона този парцел. По-реален е проект с №8, теренът е вдясно от самоковския път, североизточната промишлена зона на Дупница, каза още Ивайло Константинов. Консултантите се спряха на площадка, граничеща с моето предприятие Пресевна инсталация. Аз съм съгласен центърът за преработка на отпадъци да се построи и в двора ми, не до оградата, защото съм убеден, че обработката на отпадъците ще се извършва по най-съвременна технология и ще се стига до екологично чист продукт. Такъв тип център видях в Мадрид, в Париж, той е разположен в жилищни квартали. У нас има подобни центрове в Ботевград. Всички алтернативни площадки ще струват два пъти по-скъпо от депото в с. Джерман.
Допитване до населението ще разреши казуса къде да бъде построен регионалният център за преработка на отпадъци, хората ще попълват електронни анкетни карти на специално обособени места. В комисиите ще участва политици, общественици от различни политически сили, за да се избегнат подозрения и за да има пълна прозрачност, всички ще работят на доброволни начала. Пари за референдум няма, каза Константинов.
Кметът Чимев не скри разочарованието си от действията на инициативния комитет и протестиращите в село Джерман. Той не отрече правото им на протест срещу изграждането на депото в с. Джерман, но не можа да намери логично обяснение на отказа им да отидат в Ботевград и Правец и да видят аналогични заводи за преработка на отпадъци. ”Лично ги поканих да дойдат и да видят, че опасенията им са неоснователни. Те ми отговориха: „Не можем, заети сме, варим си ракия”.
Като абсолютна безотговорност определи Ивайло Константинов изказванията на членовете на инициативния комитет Борислав Тасков и Кирил Бурановски, а поведението на екскмета Първан Дангов и Мая Манолова окачестви като некомпетентно и нагло.
На въпрос на вестник „Вяра” лични цели ли преследват, кметът Чимев замълча многозначително.
Снимка:
Константинов, Чимев и Георгиев представих а карта с осемте площадки.