Преди 2 години: Водачът на протеста Любомир Авджийски скочи на Костадинов и д-р Попниколов: Актът от Здравната каса от 600 000 лв. закопа общинската болница, завеждащите отделенията си направи по едно малко царство

Под обсадата на 20 протестиращи ОбС – Дупница избра доц. Димитър Недин за временен управител на общинската болница, обещал пред кмета Чимев да не трупа задължения

Къде са завеждащите отделенията, всеки от тях си направи по едно малко царство, отговори на атаката Костадинов

 Съветниците казаха „да” на исканията на Големо село, БСП жалят решението с мотива Йонко Гергов не може да брои

 

Любомир Авджииски беше осъден за клевета от Матей Попниколов през месец декември, оказа се, че няма глоба от 600 000 лв.

Над 20 дупничани протестираха Общински съвет – Дупница в подкрепа на общинската болницата, която е пред фалит. Те срещнаха яростния отпор на бившия икономически директор на болницата и настоящ такъв в частната – съветника Костадин Костадинов. Тоягите на народния гняв се стовариха именно върху Костадинов и бившия шеф на Здравната каса в Кюстендил д-р Матей Попниколов, който най- вероятно още на следващата сесия ще се закълне като съветник. Хората негодуваха и срещу заместник управителите на болницата д-р Кирил Кирилов и д-р Крум Бонев, които също са общински съветници.

„Искаме да спрете целенасоченото унищожаване на общинската болница. Има ли някаква връзка в това, че от 2010 до 2014 година един човек, който в момента влиза като общински съветник, в качеството си на шеф на Здравната каса е ударил глоба в размер на 600 000 лв. на общинската болница, а е обвързан с частната болница, тъй като е шеф на хирургията там? Общинският съвет задавал ли си е този въпрос? Къде са ви позициите, господа от различните партии? Това е основната причина за закопаването на болницата. Втората причина е задоволяването на дребни частни интереси. Общински съветници, които работят в частната болница и други частни медицински центрове, целенасочено водят болницата към фалит чрез изказвания и съмнителни гласувания. На прага сме пред това общинската болница да бъде затворена. Вие ще си понесете последиците рано или късно, защото цял град ви гледа. Всички вие сте приели оздравителен план на бившия временен управител на болницата Росен Тимчев и общинския съветник Кирил Кирилов, който е заместник управител. Това е гласувано през февруари миналата година. Последва съкращаването на две печеливши отделения. Едно от тях беше отделението по хемодиализа. Стана ясно, че срещу автора на плана за оздравяване е образувано досъдебно наказателно дело за представянето на фалшива диплома. Молбата на нас протестиращите е веднага да коригирате този план.”, взе думата пред ОбС Авджийски.

„Проблемът е, че до 2010 година болницата приемаше годишно по 10 000 пациента. От тогава насам те намаляват. За 2016 предполагам, че вече са 8000. За това не е виновен нито д-р Попниколов, нито Росен Тимчев. Просто намаляват жителите на общината. Освен това ние работим и в конкурентна среда, нормално е част от пациентите да приеме честната болница. От 5,3 млн. лв. сега на отиваме 4,183 млн. лв. приходи. Приходите падат всяка година, а разходите за заплати и консумативи растат. В момента всичко, което се изработи, отива за заплати. Нищо не остава за поддръжка на сградите, на техниката…

Кирил Кирилов и Костадин Костадинов

Росен Тимчев сътвори доста беди. Да се надяваме, че бъдещият управител няма да тръгне по този пък”, каза д-р Кирил Кирилов, който заема поста зам. –шеф на здравното заведение в продължение на над 10 години.

„Моите уважения към персонала и работещите в болницата. Задълженията на болницата през 2007 година са били 236 000 лв. Към момента са 1 500 000 лв. т.е. болницата трупа загуба от около 200 000 лв. всяка година. Дойде моментът, когато болницата не може да покрие натрупаните задължения. Затова сега избираме временно управляващ, тъй като титулярът д-р Миков подаде оставка само след 3 месеца. С това разговорите за теглене на кредит от 1 млн. лв. стават безпредметни поради липсата на титуляр. Моля ви да избягате от темета, че някой иска да затвори болницата. Това не е вярно. Въпросът е дали да дофинансираме болницата, за да я има или да приключваме. През декември съветниците взеха решение да дадем възможност на болницата да изтегли кредит, като заложи сградата на бившата Транспортна болница. Дали в качеството ми на кмет това ми харесва аз не коментирам. Зная, че това е абсолютно необходимо, за да я има болницата. Още повече, че Общинският съвет гласува това и аз трябва да се съобразя. На последното ни събрание доц. Димитър Недин, когото след малко се надявам да изберем за временен управител, каза нещо много впечатляващо. Той заяви: „Аз поемам ангажимент болницата да работи в рамките на финансовия ресурс, който има.” Трябва да е ясно, че всеки, който встъпи в длъжност управител, носи отговорност, това не е проформа. Всичко е въпрос на организация и правилно управление. Това го каза самият доц. Недин.”, каза кметът Чимев.2_o

Костадин Костадинов

Най- активен в изказванията беше лидерът на ОДБ Костадин Костадинов. Той се обърна към протестиращите и влезе в диалог с тях. Съсече водача им Любомир Авджийски със заканата: „Ще те съдя за клевета. Попроучих водача на протеста. Иначе завършил икономика, право. Ще си каже човек умно момче. Ходил, драскал по Народното събрание. Такива хора ни трябват- млади, амбициозни, смели. Обаче да се разхождаш по главите на авторитети като Матей Попниколов, д-р Кирил Кирилов, за да трупаш политическа подкрепа, играейки си с със страховете на хората и медиците, които живеят с по 400 лв. заплата, това е недопустимо. По същество. Г-н Авджийски, не зная от къде вадите тези цифри, но го правите съвсем тенденциозно. Сега ще ви подаря 10- годишна разбивка на приходите и разходите на болницата. Под 2 млн. лв. е бил фонд „работна заплата” в болницата. Сега е 3 215 000 лв. Нормално е да се покачва. Колко са били приходите през 2007 г.- 4 800 000 лв. Колко са през 2016 г. -4 050 000 лв. Как може тази болница да оцелее?

Матей Попниколов ударил с актове за 600 000 лв. общинската болница, Константин  Константинов уточни, че това бил акт за надвзети средства.

Санкцията, наложена от Здравната каса, беше потвърдена от три инстанции на съда. А това беше акт за надвзети средства. Всички ние искаме да спасим общинската болница”, отсече Костадинов, а протестиращите му отговориха с мощен възглас: „Това не е вярно.”

„Къде са завеждащите отделенията”, продължи Костадинов и добави: „Всеки един от тях си направи по едно малко царство. Добрата новина е, че доц. Недин обяви, че няма да се увеличават задълженията на болницата. От тук насетне на доц. Недин не вярвам, но ще гласувам за него. Според мен обаче той не разбира и не може да бъде управител. Хубавото е обаче, че завеждащите отделенията застанаха зад него и са съпричастни с това, което ще се случва с болницата. Авджийски, не може да има хемодиализа с четирима пациенти”, което взриви залата, хората избухнаха: „Уууу, лъжи, имаме си пациенти.” Виковете заглушиха думите на Костадинов. „Съкращавайте всичко, което не носи пари”, продължи Костадинов през виковете.

Думата поиска Йордан Димитров от ГЕРБ. „За дългия период от над 10 години болницата има постоянен управител в лицето на д-р Любомир Таушански. Той остави болницата през 2015 г. с дълг от 1 100 000 лв. През периода 2010-2015  година в ОбС действаше коалиция, която не позволи да се направи конкурс и утвърдиха д-р Любомир Таушански на поста. Сега БСП се правят на големи герои, както и колегите им отляво и отдясно. А всъщност те държаха болницата в омагьосан кръг начело с Таушански, който трупаше дългове. Той 8 години беше временен управител. През 2016 година дойде Росен Тимчев. На председателски съвет Росен Тимчев е предложен от съветниците д-р Кирил Кирилов, д-р Пламен Соколов и Емил Христов- шеф на ТЕЦ „Бобов дол”. Това са авторитети, които предложиха Тимчев за управител. Това е истината. Вие го предложихте, а искате да прехвърлите вината на друг. Тимчев за 3 месеца натрупа още 400 000 лв. нови задължения. Но той направи ремонт на детското отделение, на АГ- то. През 2017 година дойде д-р Миков и продължи да трупа задължения. На минус 40 000 лв. е болницата при Миков само за януари, а след това се увеличават. Сега всички вие се изписвате герои. ГЕРБ винаги са стояли зад общинската болница”

„Със своите калинки. Вие подкрепихте Тимчев за управител.”, прекъсна го Кирил Кирилов.6_o

„Сега подкрепяме доц. Недин”, продължи Димитров, като уточни: „Един управител не може да получава 1100 лв. Ние възлагаме на него надежди и настояваме заплатата му да се увеличи.”

Кирилов едва дочака последните думи на Димитров и призна: „Да, аз предложих Росен Тимчев за управител, подкрепих го, но не беше така. Първи, който го предложи, беше д-р Пламен Соколов. На председателски съвет зададох въпрос може ли Росен Тимчев да бъде управител”, каза Кирилов и погледна юриста Милен Попов с желанието той да потвърди думите му. Но получи отговор: „Категорично не е вярно.”

В крайна сметка съветниците подкрепиха предложението д-р Димитър Недин да оглави общинската болница. Изненадващо Костадин Костадинов се въздържа при гласуването.

Съветниците не дадоха думата на д-р Недин, за да очертае основните акценти от спасителния план.

ОбС даде съгласие жителите на бобовдолското Големо село да се присъединят към община Дупница след провеждането на референдум в селото. Решението беше взето със 17 гласа „за”, дадени от ГЕРБ, ОДБ, двамата съветници от Реформаторския блок Славчо Павлов и Христо Михалчев и независимата Виолета Зашева. Против гласуваха БСП, БДЦ, Пламен Соколов се въздържа заедно с докторите Кирил Кирилов, Крум Бонев и съветниците от „Народен съюз”.

Георги Пехливански и доктор от АГ- отделението се сбутаха на микрофона

Съветникът Георги Пехливански се опита да убеди колегите си, че предложението на инициативния комитет на Големо село не трябва да се подкрепя. „Вие искате да унищожите община Бобов дол. Какво пречи сега на жителите на Големо село да учат, да пътуват, да се лекуват или да посещават културни мероприятия в Дупница. Нали това са условията им. Настоявам за 1 година срок общинското ръководство в Бобов дол да подобри положението в селото. Според мен въпросът в момента е политически”, каза Пехливански.

Пламен Соколов и Виолета Зашева вече гласуват различно един от друг, те напуснаха „Движение 21“ на Татяна Дончева и се обявиха за независимо

Общинският съветник Пламен Соколов пък предизвика кмета Чимев с твърдението, че таксите и данъците в Бобов дол са по- ниски от тези в Дупница. По този начин даде отлична възможност на Чимев да направи сравнителен анализ на данъците за недвижими имоти и такса „битови отпадъци” за юридически и физически лица в двете общини. От това става ясно на всички, че данъците и таксите в Дупница са близо два пъти по- ниски от тези в Бобов дол.

„Ние не вземаме решение кой да се присъедини към нас и кой не. Това ще решат хората след референдума. Ние даваме възможност на хората да изразят своето мнение. С това решени се стартира една много дълга процедура, която минава и през решение на Министерски съвет и указ на президента. Ние обаче сме длъжни да приемем протегната ръка на хората от Големо село.”, каза кметът.

Култово беше изказването на Пламен Соколов, който на реплика на временно председателстващия Общинския съвет Йонко Гергов, че БСП не са никакви демократи и никога не са се държали демократично, докторът отсече: „Не е нормално за демокрация да ми говори Йонко Гергов, който е адвокат на мутрите.”

След края на заседанието съветниците на БСП обявиха, че ще поисках преразглеждане на решението, тъй като Йонко Гергов не е отчел правилно гласовете. Според социалистите за присъединяването са гласували 16 души, а по правилник са нужни 17 гласа. Затова те ще обжалват днешното решение. Оказа се, че Ивайло Петров от БСП е гласувал „за” референдума.

Йордан Димитров от ГЕРБ

Кметът Методи Чимев и заместник председателят на общинския съвет Йонко Гергов.

Любомир Авджийски




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.