19 общински съветници дадоха зелена улица на депото за отпадъци край Джерман

ГЕРБ съветникът Матей Попниколов: Екскметът Янев и консултантите взеха решението за участие на общината в сдружение “Рила еко” и разполагане на депото край Дупница, алтернатива няма
19 от 28 общински съветници от Дупница вчера гласуваха “за” програмата с общински имоти, която включва депото за безвредни битови отпадъци край с. Джерман. Лидерът на БСП Станислав Павлов обяви, че той и съпартийците му са категорично против докладната на кмета Методи Чимев за приемане допълнението на програмата. Причината е, че според социалистите докладната не е издържана юридически и в нея не е посочено точно кои имоти попадат в програмата. Обектите – депото край Джерман и претоварна станция в Трекляно, са от първостепенно значение. Въпросът за депото е изключително важен, посочи съветникът от ГЕРБ Асен Пилев, който прикани съветниците да подкрепят предложението. Първан Дангов пък призова кмета Методи Чимев и председателя на Общинския съвет Ивайло Константинов да кажат защо депото трябва да е на територията на община Дупница и упрекна управляващите, че не се съобразяват с позицията на жителите на Джерман, които са категорично против изграждането на депото в селото. Дангов попита и има ли алтернатива мястото на депото. Общинският съветник от ГЕРБ Матей Попниколов припомни, че не сегашните, а предишните управляващи са взели решението за участие на община Дупница в сдружение “Рила еко” и разполагане на депото на нейна територия. На реплика от съветник на БСП, че тяхното решение касае завод за преработка на отпадаци, а не депо, Попниколов отвърна, че въпросното депо впоследстие може да се надгражда. Той припомни още, че проектът на предишните управляващи за изграждане на завод за преработка на отпадъци с испански инвестиции е неизпълним, тъй като методологията на унищожаване на отпадъците е вредна за хората и неосъществима. Зам.-кметът и изп. директор на сдружение “Рила еко” Красимир Георгиев за пореден път посочи, че общината вече няма време да изготвя друг проект за депото и този трябва да се реализира, за да се избегнат глобите, които ще започне да налага Европейският съюз заради липса на съвременна инсталация за обработка на битовите отпадъци. Георгиев покани съветниците на среща с експерти, които следващата седмица да изяснят детайлите на проекта.
“Къде да бъде депото? В момента ние чакаме ОВОС за два обекта. Как да предложим точното място, като ние нямаме одобрен ОВОС?”, каза кметът Чимев във връзка с твърденията на Станислав Павлов. Градоначалникът също обясни, че депото трябва да бъде сред обектите от първостепенно значение. Това е така, защото по този начин се улеснява кандидатстването за средства за изграждане на обекта от Европейския съюз, както и че крайният срок за това е на изтичане, а общината разчита на такова финансиране. Председателят на Общинския съвет Ивайло Константинов отново обясни, че управляващите вървят по единствения възможен път да изградят нещо с европейски пари, след което да го надградят със завод за преработка на битови отпадъци. ОбС шефът припомни, че в изготвения от испанска фирма в предишния мандат проект за завод ще е заложен проблем с депонирането на оставащите твърди частици, за които не се осигурява депо. Това провокира социалиста Асен Башленски да заяви, че те са против изграждането на депото в село Джерман.
Снимка:
Матей Попниколов




Вижте видеоканала ни:


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.